Muzeum Českého krasu v Berouně | http://muzeum-beroun.cz

Vystoupení flašinetářů v Berouně

reportáž | 11. 2. 2015 | Před Jenštejnským a Salátovským domem na Husově náměstí.

BEROUN – 11. 2. odpoledne se na berounském náměstí sešli příznivci flašinetů a pouliční hudby. Společně se vzpomínalo na dobu konce 19. století, kdy právě mechanické flašinety byly slyšet na náměstích jako je to berounské. Flašinety jsou hudební nástroje, jež si mohli zpočátku dovolit jen majetní měšťané. Postupem času se ale zařízení zjednodušilo a levnější varianty se dostaly například do držení válečných invalidů, kteří si s jejich pomocí mohli přivydělávat peníze na jarmarcích a slavnostech.

Na náměstí byla předvedena hra na několik harmonikových flašinetů, které zahrály dobové šlágry, mezi nimi například Cikánko krásná, Já sem malý mysliveček nebo Ta naše písnička česká. Zpestřením byl i poslech Aristonu, který nehrál z dřevěného válce s kolíčky jako flašinet, ale z plechové desky. Celou akci uzavřel muzejní podvečer s tématem hudebních automatů, kterým provázel Ing. Antonín Švejda z Národního technického muzea. Obě akce doprovodily aktuální výstavu Svět mechanické hudby, která potrvá do 12. dubna.


Odkaz na tento příspěvek: http://muzeum-beroun.cz/02/2015/vystoupeni-flasinetaru-v-beroune/

Citace:

muzeum: Vystoupení flašinetářů v Berouně. Muzeum Českého krasu [online]. 12.2.2015 [cit. 8.12.2022 ]. Dostupné z http://muzeum-beroun.cz/02/2015/vystoupeni-flasinetaru-v-beroune/.

Copyright © 2011 Muzeum Českého krasu v Berouně. Všechna práva vyhrazena.
Muzeum Českého krasu ochotně poskytne jakékoliv texty či obrázky nacházející se na této internetové stránce pro vzdělávací nebo propagační účely, nicméně si vyhrazuje právo na to, aby bylo k těmto položkám uvedeno příslušné autorství a aby jakémukoliv zveřejnění předcházelo písemné povolení.