Muzeum Českého krasu v Berouně | http://muzeum-beroun.cz

Lidové stavitelství, sídla a bydlení

Přednáška | 11. dubna 2019, 18 hod. |

Další přednáška z cyklu Setkávání v muzeu, který se koná s podporou města Berouna. Ph.Dr. Lubomír Procházka, CSc z Ústavu etnologie FF UK tentokrát představí vývoj lidové architektury a stavitelství v Čechách.

Přednáška bude zaměřena na prezentaci a vývoj vesnických technických staveb v kontextu lidového stavitelství a tradičních řemesel na území českých zemích. Postihne zejména období 2. poloviny 18. a 19. století. Soustředí se nejen na užití stavebního materiálu a základní konstrukce, ale též na sociální prostředí tradiční vesnice a širší hospodářské vazby z pohledu studia etnologie (etnografie, národopisu). Bude poukázáno na funkce jednotlivých technických staveb, které byly součástí zástavby vesnice. Bude též zmíněna jejich ochrana i současné využití v terénu a následně i jejich prezentace v některých muzeích v přírodě na území ČR.

Vstupné 20 Kč/dospělý.

Následující přednášky:

13. červen 2019 – Jak se dělá evoluce – Prof. RNDr. Jan Zrzavý, CSc. (Katedra zoologie, Přírodovědecká fakulta JU v Českých Budějovicích)
V srpnu 2019 si připomeneme 220. výročí narození francouzského paleontologa Joachima Barranda, s nímž je spojeno bádání v Českém krasu a jehož jméno nese rovněž berounské muzeum. – Jako připomínku jednoho ze zakladatelů moderní paleontologie jsme zvolili téma evoluční biologie a vývojové filozofie, k níž jsme přizvali předního českého odborníka v oboru, prof. Jana Zrzavého, mj. autora knih Jak se dělá evoluce a Proč se lidé zabíjejí.

12. září 2019 – Velká hospodářská krize jako předpoklad krize demokracie – Doc. PhDr. et JUDr. Jakub Rákosník, Ph.D. (Ústav hospodářských a sociálních dějin FF UK)
V příštím roce uběhne 90 let od vypuknutí nejhlubší hospodářské krize moderní éry, která se stala předzvěstí hluboké krize demokratického systému, ústící až do vypuknutí světové války. O analýzu hospodářského propadu a jeho souvislosti s politickým vývojem jsme požádali doc. Jakuba Rákosníka, mj. autora knihy Kapitalismus na kolenou. Dopad velké hospodářské krize na evropskou společnost v letech 1929-1934 (Praha 2012).

14. listopadu 2019 – Listopad 1989 – vynucená změnu režimu – PhDr. Jiří Suk, DSc. (Odd. dějin idejí Ústavu pro soudobé dějiny AV CR)
Připomínku 30. výročí „sametové revoluce“ a režimní změny v Československu si připomeneme přednáškou věnovanou širšímu kontextu změn ve střední Evropě na sklonku 80. let minulého století. Jiří Suk je autorem knihy věnované právě událostem zlomového roku českých a československých dějin: Labyrintem revoluce. Aktéři, zápletky a křižovatky jedné politické krize (2003).


Odkaz na tento příspěvek: http://muzeum-beroun.cz/03/2019/lidove-stavitelstvi-sidla-a-bydleni/

Citace:

Vlastimil Kerl: Lidové stavitelství, sídla a bydlení. Muzeum Českého krasu [online]. 25.3.2019 [cit. 1.5.2024 ]. Dostupné z http://muzeum-beroun.cz/03/2019/lidove-stavitelstvi-sidla-a-bydleni/.

Copyright © 2011 Muzeum Českého krasu v Berouně. Všechna práva vyhrazena.
Muzeum Českého krasu ochotně poskytne jakékoliv texty či obrázky nacházející se na této internetové stránce pro vzdělávací nebo propagační účely, nicméně si vyhrazuje právo na to, aby bylo k těmto položkám uvedeno příslušné autorství a aby jakémukoliv zveřejnění předcházelo písemné povolení.