Muzeum Českého krasu v Berouně | http://muzeum-beroun.cz

Acháty a křemeny – krása skrytá v kamenech

JIŽ JEN DO 29. 9. 2019 | od 16. 5. 2019 - 29. 9. 2019 |

Poznejte příběh vzniku, sbírání a zpracování úchvatných kamenů vytvořených přírodou a objevených člověkem. Dotkněte se utuhlých láv a objevte svět pradávných sopek, které daly vzniknout achátům a dalším krásným kamenům.

V Muzeu Českého krasu v Berouně je od čtvrtka 16. května k vidění nová výstava Acháty a křemeny – krása skrytá v kamenech, která vás přesvědčí, že příroda je mocná čarodějka. Objevíte na ní dramatické okolnosti zrodu achátů z nitra bouřících sopek. Zjistíte, co obnáší jejich sběr v přírodě. Poznáte, jak se zdánlivě nehezké pozůstatky vulkanické činnosti změní rukou člověka v umělecká díla.

Vernisáž výstavy proběhla ve čtvrtek 16. května 2019 v 17 hodin v Jenštejnském domě na Husově náměstí v Berouně. Zúčastnilo se jí na 80 lidí z řad odborné i laické veřejnosti, kteří si vyslechli komentovanou prohlídku pod vedením kurátora Mgr. Pavla Bokra a Františka Janouše, jednoho ze spoluautorů výstavy. Výstava je členěna na dvě části – v přízemí muzea se návštěvníci seznámí pomocí velkoformátových fotografií, videoprojekce a modelu sopky se vznikem achátů, se způsoby jejich hledání a následného opracování. V prvním patře na ně pak čekají samotné krásně nasvícené exponáty.

Nechybí dotyková obrazovka s mapami nalezišť a fotografiemi jednotlivých lokalit. Na pokladně je možno zakoupit různě velké kusy zmíněných polodrahokamů. K dostání je také publikace Acháty Barrandienu a další leštitelné materiály, která pojednává o historii a současnosti sbírání achátů i dalších dekoračních kamenů v této oblasti.

Výstava potrvá do konce září 2019, komentované prohlídky se uskuteční 18. 5., 13. 7., 3. 8. 31. 8. 2019

Anotace výstavy:

Kameny – na první pohled chladné a neživé, přesto fascinující. I ony mají svůj příběh – o vzniku, hledání a zpracování. Mgr. Pavel Bokr, geolog Muzea Českého krasu a kurátor výstavy připravil ve spolupráci se soukromými sběrateli výstavu „Acháty a křemeny – krása skrytá v kamenech“ věnovanou kráse kamenů, které vznikaly v souvislosti s pradávnou vulkanickou činností před stovkami milionů let.

Mezi širokou veřejností je vcelku známé jako naleziště achátů Podkrkonoší, například bájný vrch Kozákov. Jen málokdo však ví, že se acháty nachází i v okolí Hořovic na Berounsku, kde se vyskytují v dutinách již dávno ztuhlé lávy. „Proto jsme si jako jeden z cílů výstavy stanovili představit i s pomocí modelu sopky náš region jako oblast pradávných vulkánů a prezentovat krásu kamenů, kterým dala vzniknout právě sopečná činnost. “ dodává Pavel Bokr.

K vidění jsou ty nejlepší kusy krásných polodrahokamů – achátů a železitých křemenů (tzv. „železáků“) z posledních desetiletí, které se podařilo shromáždit. Jedná se o unikátní kameny, některé z dnes již neexistujících lokalit. Nechybí detailní velkoformátové fotografie, které ukážou, jak dokonalé barevné kompozice umí příroda vytvořit.

Návštěvníci se dále můžou moci seznámit s tím, jak se kameny sbírají a zpracovávají. „Za vybudováním sbírky stojí mnohdy i celoživotní namáhavá práce a tisíce hodin strávených v terénu doslova za každého počasí. Často se sběratel vrátí bez nálezu, a přesto se další den vydá na další výpravu,“ říká František Janouš, jeden ze sběratelů, kteří v Berouně vystavují své exponáty.

Jeho nález v neupravené podobě by vás ale příliš nezaujal. V terénu se totiž nasbírají jen surové a na první pohled ošklivé kameny, jejich skutečná krása vynikne až jejich rozříznutím a důkladným vyleštěním a vyčištěním.  I to vám přiblíží aktuální berounská výstava.


Odkaz na tento příspěvek: http://muzeum-beroun.cz/04/2019/chystame-achaty-a-kremeny-krasa-skryta-v-kamenech/

Citace:

Vlastimil Kerl: Acháty a křemeny – krása skrytá v kamenech. Muzeum Českého krasu [online]. 12.4.2019 [cit. 10.8.2020 ]. Dostupné z http://muzeum-beroun.cz/04/2019/chystame-achaty-a-kremeny-krasa-skryta-v-kamenech/.

Copyright © 2011 Muzeum Českého krasu v Berouně. Všechna práva vyhrazena.
Muzeum Českého krasu ochotně poskytne jakékoliv texty či obrázky nacházející se na této internetové stránce pro vzdělávací nebo propagační účely, nicméně si vyhrazuje právo na to, aby bylo k těmto položkám uvedeno příslušné autorství a aby jakémukoliv zveřejnění předcházelo písemné povolení.