Muzeum Českého krasu v Berouně | http://muzeum-beroun.cz

Patrik Pařízek: Obrazy a objekty

| |

Výstava trvala od 26. března do 3. května
Výstava obrazů, objektů a asambláží představila veřejnosti berounského výtvarníka Patrika Pařízka, studenta oboru Výtvarná výchova – český jazyk na Západočeské univerzitě v Plzni. Díky všestrannosti nachází pro svoji tvorbu velké množství inspiračních zdrojů s uplatněním různých výtvarných technik. Maluje obrazy, amatérsky restauruje, vyrábí drobný nábytek, tvoří menší skulptury ze dřeva nebo keramiky. V minulých letech se zúčastnil dvou mezinárodních plenérů v Polsku (Brzeg, Pietrzyków). Do některých svých výtvorů vkládá humorný podtext, například do počítačových koláží s motivem svatby, rozvodu a vraždy nebo do instalace Vykradená galerie, kde se diváci stávají aktivní součástí uměleckého díla, aniž by si to uvědomovali…  Pařízkova tvorba je nezávazně experimentální, možná i proto autor doplnil název výstavy úsměvným podtitulem „Když se to nepovede, tak se to vyhodí“. V poslední době se Patrik Pařízek intenzivně zabývá počítačovou grafikou, s níž se ve formě plakátů a pozvánek setkává berounská veřejnost díky jeho spolupráci s Muzeem Českého krasu v Berouně.

„Výtvarná tvorba je pro mne především zábavou“

tvrdí mladý berounský malíř Patrik Pařízek, který právě vystavuje v muzeu.

Obrazy a objekty – to je název výstavy mladého berounského výtvarníka Patrika Pařízka, která se v Muzeu Českého krasu koná do 3. května. Student výtvarné výchovy a českého jazyka na Západočeské univerzitě v Plzni nachází ve své tvorbě díky všestrannosti velké množství inspiračních zdrojů. Maluje obrazy, amatérsky restauruje, vyrábí drobný nábytek, tvoří menší skulptury ze dřeva nebo keramiky. Do některých svých výtvorů se snaží skrýt humorný podtext, jako například u jeho počítačových koláží s motivem svatby, rozvodu a vraždy nebo u instalace Vykradená galerie, kde se diváci stávají aktivní součástí uměleckého díla, aniž o tom vědí.

Co vaše výstava nabízí?
„Vystavuji výběr obrazů a kreseb, objekty ze dřeva a také počítačové grafiky, které jsem dělal pro muzeum.“

Má výstava nějakou koncepci? Podle jakých kritérií jste díla vybíral?
„Snažím se, aby výstava nepůsobila příliš klasicky a studeně, ale aby si tam každý člověk našel něco specifického. Nějaké dílo, které ho zaujme, možná i pobaví. Vedle klasických děl jsem vybíral i objekty, některé věci jsou z dřívější doby, ale většina výtvorů je nových.“

Jak si vyložit podtitul vaší výstavy Když se to nepovede, tak se to vyhodí?? Vyhazujete toho hodně?
„Samozřejmě toho hodně nevyhazuji. Jen je to takové oblíbené motto. Člověk se nemusí bát, že se mu něco nezdaří, vyhodit se to může vždycky (smích). Tím spíš je tady možnost daleko většího experimentování. Nechci působit jako nějaký zapřisáhlý umělec.“

Jak jste se vůbec dostal k malířství?
„K malířství jsem se dostal už na základní škole. Větší zájem o výtvarnou tvorbu ve mně vzbudily ale až hodiny s Jardou Janíkem na střední pedagogické škole. Díky němu jsem si zkusil třeba práci s keramikou a hrnčířským kruhem. Viktor Žabinský a Jirka Kreissl ve mně zase probudili zájem o dějiny výtvarného umění. Tento zájem jsem ještě rozvinul na vysoké škole, kde je kladen důraz především na umění moderní. Není to samozřejmě jen o moderně, zajímám se i o umění tzv. klasické.“

Malují i vaši rodiče? A vedli vás k tomu?
„Mamča tvoří různé výtvarné práce s dětmi v mateřské škole, jinak v naší rodině žádný výtvarník není. Nesmím ale zapomenout na pradědečka, který byl truhlář. Odtud možná můj zájem o nábytek a užité umění.“

Proč jste si ke studiu vybral právě Západočeskou univerzitu? V jakém jste ročníku?
„Možná to byl přístup ze strany školy. V Plzni si u přijímacích zkoušek nikdo na nic nehrál, z přijímaček jsem měl celkově dobrý pocit. Momentálně jsem ve druhém ročníku.“

Chcete po jejím absolvování učit?
„To zatím nedokáži přesně říci. Pracovat s dětmi mě sice baví, ale ve škole by to asi pro mě nebylo to pravé. V poslední době jsem začal pravidelně pořádat různé programy pro školy. Líbí se mi i nápady Jana Ryndy, se kterým jsem už několik programů uskutečnil.“

Jakých berounských výtvarníků si vážíte?
„Určitě Jirky Kreissla, Viktora Žabinského a Květy Makovské, se kterými se osobně znám. Dokonce jsme se spolu zúčastnili plenéru v Polsku. Myslím, že jsme byli dobrá parta a těším se na další podobné akce. Dále ještě Jardy Janíka a Jana Ryndy.“

Už jste v Berouně někdy vystavoval?
„Ano. Některé mé práce byly k vidění na třech výstavách, které se uskutečnily ve výstavních prostorách Obchodní akademie, Střední pedagogické školy a Jazykové školy. Dále jsem vystavoval v polských městech Brzeg a Pietrzyków a také jsem se dvakrát zúčastnil regionální soutěže Malé Berounále.“

Jaké jsou vůbec výstavní možnosti v Berouně?
„Na prostory si nemohu stěžovat, dostal jsem možnost vystavovat v berounském muzeu, čehož si velmi vážím. Líbí se mi na něm, že výstavní prostory nepůsobí stereotypně a chladně. Vzhledem k tomu, že se nacházejí v Jenštejnském domě, což je nejstarší historicky doložený dům v Berouně, je každá místnost jiná. To mi přijde právě pro realizace výstav zajímavé.“

Děkuji vám za rozhovor.
15. 4., Karel Součel – Berounský region

Patrik Pařízek vystavuje v muzeu

Zdeněk Zůna, 31. 3. 09, Berounský region

27. března byla v Muzeu Českého krasu zahájena Pařízkova výstava obrazů, objektů a asambláží. Jeho profesor z pedagogické školy Viktor Žabinský při vernisáži uvedl mimo jiné: „Patrik nejenže studuje, především však hlavně kreslí a maluje. Také restauruje, vyrábí drobný nábytek a tvoří menší skulptury ze dřeva nebo keramiky. Některé jeho výtvory mají i humorný podtext, jako např. u počítačových koláží s motivem svatby, rozvodu a vraždy nebo v instalaci Vykradená galerie.“
Počítačovou a užitou grafiku tvoří zejména ve spolupráci s berounským muzeem. V roce 2008 získal s obrazem Kotníky 2. místo na soutěžní výstavě Malé Berounále 2008. Zúčastnil se také dvou mezinárodních plenérů v Polsku. Viktor Žabinský dále uvedl: „Aby diváci nedošli k poznání, že Pařízkova tvorba je jen experimentální, je třeba říci, že v jeho tvoření má významné místo i duch realizmu v podobě jednoduše sestavených zátiší nebo krajin, precizně provedených tužkou, uhlem nebo barvou…I když Patrik Pařízek je stále ještě studentem, vystavená díla naznačují, že k dráze umělce má dobře vykročeno.“ Výstava potrvá do 3. května.


Odkaz na tento příspěvek: http://muzeum-beroun.cz/05/2009/patrik-parizek-obrazy-a-objekty/

Citace:

Lada Nestoridou: Patrik Pařízek: Obrazy a objekty. Muzeum Českého krasu [online]. 3.5.2009 [cit. 29.3.2024 ]. Dostupné z http://muzeum-beroun.cz/05/2009/patrik-parizek-obrazy-a-objekty/.

Copyright © 2011 Muzeum Českého krasu v Berouně. Všechna práva vyhrazena.
Muzeum Českého krasu ochotně poskytne jakékoliv texty či obrázky nacházející se na této internetové stránce pro vzdělávací nebo propagační účely, nicméně si vyhrazuje právo na to, aby bylo k těmto položkám uvedeno příslušné autorství a aby jakémukoliv zveřejnění předcházelo písemné povolení.