Muzeum Českého krasu v Berouně | http://muzeum-beroun.cz

I zdánlivě obyčejný předmět z půdy může být muzejním exponátem

Zajímavost | z Radničního listu |

Berounské muzeum, nyní oficiálně Muzeum Českého krasu, slaví v letošním roce 120 let působení v berounském regionu. Ani staletá existence nezměnila nic na podstatě muzejní práce, ale z historického exkurzu je patrné, že se v ní výrazně odrážely vlivy politické, společenské, ekonomické i vědeckotechnické.

Muzeum získává prostřednictvím darů, koupí nebo vlastního sběru budoucí sbírkové předměty  historického, etnografického, archeologického, paleontologického, geologického a zoologického charakteru se vztahem k berounskému regionu. Odborným zásahem je uchovává pro další generace a v případě potřeby jim navrací jejich zašlou krásu. Odborné zpracování předmětu bývá velmi obtížné a potřebnou erudici získává muzejník až léty. Práce kurátorů sbírek se neobejde bez pomoci odborné literatury. Knihovna budována již od počátků muzea získává knihy z oblasti společenskovědné (historie, umění, kultura, archeologie) a přírodovědné (paleontologické a geologické, zoologické, botanické). V roce 2002 se tato ryze ústavní knihovna stala knihovnou veřejnou, tedy přístupnou pro laickou i odbornou veřejnost.

Výzkumná činnost berounského muzea vychází z jeho oborového zaměření. Její výsledky hrají významnou roli v poznání regionální historie i místní přírody. Asi nejviditelnějším výsledkem muzejní práce na veřejnosti zůstává realizace výstav nebo stálých expozic, jejichž příprava je časově náročná a má několik fází. Nejobtížnější bývá nalezení vhodného tématu pro výstavu, zformování jejího námětu a shromáždění vhodných předmětů k výstavní prezentaci. Berounské muzeum reaguje také na moderní trendy v oboru muzejnictví, k nimž jednoznačně patří doprovodné programy pro školy a veřejnost. Cílem těchto programů je interaktivní formou přiblížit například výstavu, stálé expozice nebo určitý druh lidské činnosti. Kromě výstav a doprovodných programů pořádá muzeum i další kulturní akce. Prezentace muzejní práce se stala hlavním námětem výroční výstavy, která je součástí výstavního projektu Jenštejnský dům v proměnách času věnované historii jednoho z nejstarších berounských domů, nyní sídla muzea.

I dnes se muzeum těší velké přízni veřejnosti, což dokládá nejenom jeho každoroční návštěvnost, ale i množství darovaných předmětů do muzejních sbírek. I zdánlivě obyčejný předmět z půdy nabude v budoucnu své hodnoty, protože se stane dokladem života našich předků, proto jej můžete bez váhání do muzea přinést.


Odkaz na tento příspěvek: http://muzeum-beroun.cz/08/2012/i-zdanlive-obycejny-predmet-z-pudy-muze-byt-muzejnim-exponatem/

Citace:

muzeum: I zdánlivě obyčejný předmět z půdy může být muzejním exponátem. Muzeum Českého krasu [online]. 29.8.2012 [cit. 2.4.2025 ]. Dostupné z http://muzeum-beroun.cz/08/2012/i-zdanlive-obycejny-predmet-z-pudy-muze-byt-muzejnim-exponatem/.

Copyright © 2011 Muzeum Českého krasu v Berouně. Všechna práva vyhrazena.
Muzeum Českého krasu ochotně poskytne jakékoliv texty či obrázky nacházející se na této internetové stránce pro vzdělávací nebo propagační účely, nicméně si vyhrazuje právo na to, aby bylo k těmto položkám uvedeno příslušné autorství a aby jakémukoliv zveřejnění předcházelo písemné povolení.