Kalendář akcí

Plán výstav, přednášek a dalších akcí do konce roku

Change Timezone Add to google calendarRefresh calendars
Červen 2018
Agenda Calendar
Po Út St Čt So Ne
 
1
První víkend v měsíci
9:00-17:00

První víkend v měsíci zveme všechny návštěvníky na prohlídku muzea za jednotnou cenu 5,- Kč za osobu.

Geologická exkurze okolím Žebráku aneb putování za unikátem
9:30-12:30
Sraz účastníků: 9.30 před budovou Muzea Žebrák na náměstí
Vydejte se s námi na poučnou vycházku okolím Žebráku do minulosti staré stovky milionů let. Přímo u vstupu do hradu Točník objevíme pozůstatky pradávných moří. Dále se dotkneme podmořských sopek, zavítáme k tropickému močálu zasypanému sopečným popelem a třeba se i dotkneme dna prastaré řeky
3
4
5
Festival Stranou - evropští básníci naživo
17:00-20:00
Mluvím tvou řečí – Již tradiční čtení poezie v rámci festivalu Stranou 2018 - evropští básníci naživo. Čeští, polští, rakouští, rumunští a slovinští autoři představují svou tvorbu.
Mircea Dan Duta (RO) / Katarina Gomboc (SLO) / Markéta Hejná (ČR) / Ondřej Hložek (ČR) / Milan Hrabal (ČR) / Genowefa Jakubowska-Fijałkowska (PL) / Barbara Korun (SLO) / Jani Oswald (A/SLO) / Jurij Paljk (IT/ SLO) / Ana Porenta (SLO) / Simona Racková (ČR) / Jan Štolba (ČR).
Hudba: Petr Hejný - violoncello & Josef Kekula - housle.
Večerem budou provázet Lenka a Peter Kuharovi.
Další akce festivalu Stranou naleznete na festivalstranou.cz

11. ročník mezinárodního literárního festivalu Stranou

7
Muzejní noc 2018 na téma: 100 let republiky
18:00-22:00

V roce 2018 opět navážeme na spolupráci s Muzeem berounské keramiky a Hvězdárnou Žebrák. Akce připomene výročí sta let od vzniku Československé republiky pomocí plnění úkolů, které návštěvníky zábavnou formou poučí o některých historických souvislostech jejího vzniku.

Součástí programu bude také představení loutkového divadla.
Jako „spouštěč“ událostí, které vyústily v první světovou válku (na jejímž konci byl rozpad monarchie a vznik tzv. nástupnických států) se uvádí Sarajevský atentát. Během večera se proto třikrát setkáme s postavou tohoto sarajevského atentátníka v představení „Příběh Gavrila Principa“ (každé vystoupení asi 20 min.).

Stanoviště s úkoly na Vás budou čekat v obou muzeích, v Geoparku Barrandien i na Plzeňské bráně.

9
10
11
přednáška: Hospodářské dvory na Hořovicku
17:00-18:30
Cílem přednášky bude přiblížit podobu hospodářských dvorů z několika bývalých velkostatků rozkládajících se na území Berounska a Hořovicka. Jedná se o panství Hořovické, Liteň, Lochovice, Osov, Točník a Zbiroh a menší statky například Karlštejn, Lužce nebo Želkovice. Dvory postavené nebo upravené zejména v průběhu 18. - 19. století mají často pozoruhodné stavebně-architektonické i funkční řešení. Dvory budou charakterizovány jednak jako celky a dále bude věnována pozornost jednotlivým hospodářským budovám - sýpkám, stodolám, chlévům nebo ovčínům.
Akce se uskuteční ve spolupráci s Městskou knihovnou Ivana Slavíka Hořovice.
přednášející: Ing. Jan Žižka, ředitel Národního památkového ústavu územního odborného pracoviště středních Čech v Praze
13
přednáška: Mnichovská krize a československá armáda
18:00-19:30
Mezi osudové „osmičkové“ roky nezpochybnitelně patří i rok 1938. Přijetí Mnichovské dohody rázně ukončilo krátké, pouze dvacetileté období existence novodobého samostatného státu, od té doby zvaného „první republika“. Kapitulace bez boje znamenala i degradaci idejí, na nichž meziválečná republika stála. Jedním z největších traumat byl krach myšlenky branné připravenosti národa. Ukázalo se, že ani hrdá a poměrně silná armáda nemohla zaručit suverenitu. Obranyschopnost Československa v září 1938 je dnes stále diskutovaným tématem. K válce nedošlo a tak její úroveň zůstává velkou neznámou. Názory na československou meziválečnou armádu se v průběhu desítek let postupně tříbily a posléze i zbavovaly ideologických a politických tlaků, nánosů a klišé, na druhou stranu slábne historická paměť v podobě osobního prožitku a společné paměti. Jak tedy lze dnes pohlédnout na starou a mnohokrát do omrzení diskutovanou „kvadraturu kruhu“ otázky, zda jsme se měli či mohli v osudném září 1938 bránit?
přednášející: Mgr. et. Mgr. Zdenko Maršálek, Ph.D., Ústav pro soudobé dějiny AV ČR, Praha
Třetí přednáška roku 2018 z cyklu významných výročí, která se váží k českým a československým dějinám moderní éry.
15
16
17
18
19
20
Vernisáž výstav „Neolit - Neuvěřitelný svět prvních zemědělců mezi Ohří a Berounkou“ a „1968: Satira a tanky“ spojená s doprovodným programem
17:00-19:00
Výstava „Neolit" prezentuje život v době před více jak sedmi tisíci lety nálezově a informačně bohatou formou, s vizuálně i technicky propracovanými detaily a hlavně hravě. Zapojíme všechny smysly návštěvníků do zkoumání minulosti nejen našeho regionu.
Výstava „1968: Satira a tanky“ zachycuje náladu a děj několika dní konce srpna roku 1968 – fotografie, letáky, oficiální i neoficiální periodika.
Výstava „Neolit - neuvěřitelný svět 1. zemědělců mezi Ohří a Berounkou“
10:00-17:00


Vernisáž výstavy 21. 6. 2018 spojená s doprovodným programem.
Výstava prezentuje život v době před více jak sedmi tisíci lety nálezově a informačně bohatou formou, s vizuálně i technicky propracovanými detaily a hlavně hravě. Zapojíme všechny smysly návštěvníků do zkoumání minulosti nejen našeho regionu.

Výstava „1968: Satira a tanky“
10:00-17:00
Vernisáž výstavy 21. 6. 2018
Výstava zachycuje náladu a děj několika dní konce srpna roku 1968 – fotografie, letáky, oficiální i neoficiální periodika.
Muzejní noc v Muzeu Žebrák na téma 1. světová válka
17:00-22:00
Téma muzejní noci je vázáno na expozice a výstavu a ponese se v duchu 100. výročí od vzniku republiky. Doprovodný program bude probíhat u příležitosti výstavy „Na frontě i v zázemí“ ve spolupráci s ARMY Muzeem ve Zdicích. V průběhu večera bude oživenou formou názorných ukázek a povídání přiblížena výstroj a výzbroj vojáků bojujících v 1. světové válce.
Hudební vystoupení zajistí poberounská kapela Třehusk, která zahraje lidové či zlidovělé písničky z vojenského prostředí. Inspirací pro zařazení těchto písniček do repertoáru kapely byly dva staré deníky zaplněné autentickými, emotivními popisy života v kasárnách c. a k. rakousko-uherské armády, resp. v zákopech Velké války, přesunů na bojiště i z něj, vzpomínkami na domov, blízké a – texty písní, z nichž mnohé už dávno upadly v zapomnění. Tradiční zakončení muzejní noci proběhne na Hvězdárně Žebrák pozorováním noční oblohy dalekohledem z kopule.

23
24
25
26
27
28
29
Máš vysvědčení?
9:00-17:00
Máš vysvědčení? Nevadí, že je třeba i 30 let staré! Pochlub se nám v muzeu a máš tento víkend vstup za 1,- Kč
 
| Vytisknout tiskovou zprávu Vytisknout tiskovou zprávu