Muzea a geologické památky v okolí

MUZEA V OKOLÍ

Nižbor – Informačním centrum keltské kultury

Moderní expozice na zámku Nižbor připomínající keltské minulosti Čech.

www.zameknizbor.cz

Tetín – Muzeum Tetín

Lokální muzeum prezentující dějiny, pověsti, osobnosti, flóru a faunu obce, která je neodmyslitelně spjata s nejstaršími českými dějinami.

www.tetin.cz/turista/pamatky-1/muzeum/

Svatý Jan – Muzeum ve Svatém Janu pod Skalou

Stálá expozice z historie obce a venkova obecně, doplněná tematicky zaměřenou expozicí věnovanou řemeslům, včelařství apod.

www.svatyjan.cz/turistika-volny-cas/muzeum/muzeum-ve-svatem-janu-pod-skalou-

Hudlice – Památník Josefa Jungmanna

Rodný dům významného národního buditele Josefa Jungmanna v typické staročeské roubené chalupě z roku 1718.

www.obec-hudlice.cz/turisticke-zajimavosti/pamatnik-josefa-jungmanna

Liteň – Muzeum Svatopluka Čecha a Jarmily Novotné

Připomínka liteňských osobností a liteňského zámku. Expozice muzea jsou věnovány spisovateli Svatopluku Čechovi, historii Litně, liteňského panství, zámku a jeho majitelů, životu a dílu pěvkyně Jarmily Novotné.

www.mestysliten.cz/muzeum-svatopluka-cecha-a-jarmily-novotne/ds-1020

Loděnice – Museum trati a Ostře sledovaných vlaků

Obec Loděnice proslavil oscarový snímek Ostře sledované vlaky, který tu natočil režisér Jiří Menzel v roce 1966. V budově nádraží naleznete malou expozicipřipomínající historii této trati a filmové natáčení.

www.lodeni.cz/museum-trati/

Zdice – Army Muzeum Zdice

V areálu bývalých kasáren naleznete pestré sbírky s exponáty z dob první světové války, první republiky, druhé světové války a Československé lidové armády.

Muzeum Výtopna Zdice

Nedaleko nádraží na trati Praha-Plzeň jsou deponována železniční a silniční (nákladní, osobní nebo hasičská) historická vozidla s možností jejich prohlídky.

www.saxi.cz/

Všeradice – Galerie a muzeum M. D. Rettigové – Zámecký dvůr Všeradice

Připomínka všeradické rodačky, buditelky a spisovatelky M. D Rettigové. K vidění je také expozice dokumentující  běžný život lidí české vesnice v 2. pol. 19 a 1. pol. 20.stol.

www.zamecky-dvur.cz/galerie-a-muzeum/

Muzem pravěku

Nejvýznamnější archeologické výzkumy a nálezy Berounska a Hořovicka.

www.vseradice.cz/turista/tipy-na-vylet/

GEOLOGICKY ZAJÍMAVÉ OBJEKTY

Koněprusy – Koněpruské jeskyně

Nejdelší jeskynní systém v Čechách.

www.caves.cz/jeskyne/konepruske-jeskyne

Chrustenice – Důlní expozice Chrustenická šachta

Bývalý železnorudný důl, který byl do roku 1965 v provozu. Ve stovkách metrů zpřístupněných chodeb je shromážděna řada unikátních exponátů připomínajících dobu hornictví a lomařství v regionu. Součástí prohlídky je i jízda důlním vlakem.

Solvayovy lomy – Skanzen Solvayovy lomy

Muzeum těžby a dopravy vápence v Českém krasu je koncipováno jako skanzen ve volné přírodě. Tvoří ho několik objektů – bývalých provozních a technologických budov a rekonstruovaná úzkorozchodná dráha, po níž se projedete historickým vláčkem.

nove.solvayovylomy.cz/