26. 1. – 3. 4. 2011
Dětičky nám rychle rostou před očima, ani se nenadějeme a pobíhají kolem nás se svými hračkami. A mine sotva pár měsíců a již se chystají do školy.
Stejně jako v našem tisíciletí, tak i v minulých stoletích letěla první léta života dítek nejen v malých městech, ale i vesnicích rychle, a to bez rozdílu původu. Přesto bychom našli různé specifické drobnosti, které provázely život dětí v regionu. Rodinný život minulých dvou století představí půvab i tíhu dětských let od Hořovicka po Berounsko.
Narození, výchova a učení
Výstava v krátkosti informuje o příchodu dětí na svět a obsáhleji pak o péči o dítě – novorozence, kojence, batole a dítě předškolního věku. Představuje dobové pomůcky a předměty (kočárky, kolébky, oblečky) související s péčí o nejmenší. Dále dětské hračky a formu výchovy a vzdělávání ve škole.
Ukolébavka
Zdroj: Youtube.comHajej můj andílku..hajej a spi
matička kolíbá děťátko svý
hajej,nynej,dadej milej
matička kolíbá děťátko svý
Dětská herna
Součástí výstavy bude také dětská herna plná dřevěných a dalších hraček, bez kterých bychom si dětství jakéhokoli dítěte nedokázali představit. Na hračky se nebudete muset dívat jen za sklem, ale můžete si je i půjčit a hrát si s nimi na připraveném koberci s polštářky.
Doprovodné programy
Výstava nabídne dětský koutek plný klasických hraček
V improvizované školní učebně si mohou děti podle předlohy vyzkoušet psát ozdobným psacím písmem. V výstavě je také připraven doprovodný program s lektory.
Natrénujte si psaní krasopisem jako profesionálové. S psaním jednotlivých písmen vám může pomoci přiložené video. Ukázka představuje písmo Copperplate.
Krasopisný styl Copperplate byl doveden do své dokonalosti během 17. a 18. století. Stylem se podobá předpisovým vzorům krasopisu, který se v minulosti vyučoval na základních školách u nás.
| Vytisknout tiskovou zprávu
27. ledna 2011 navštívilo 2. oddělení naší školní družiny výstavu Z peřinky před tabuli. Děti si uvědomily, jaký byl život dětí v 19. a 20. století a porovnávaly jej se životem dnes, kdy mají nač si vzpomenou – elektronické hračky, počítače atd. Na vlastní oči jsme viděli, jaké byly hračky pro chlapce a děvčata, v čem tehdejší děti vyrůstaly od miminka až do doby, kdy šly do školy. Právě nyní, když ukončujeme 1. pololetí školního roku, děti viděly jaké bylo zařízení učebny a mohly jej porovnat se součastností. O to více bychom si měli vážit vybavenosti dnešních škol i mimoškolních zařízení. Výstava se nám moc líbila. Vřele ji doporučujeme i ostatním k nahlédnutí. Nechť si z ní vezme každý sám své ponaučení.
Květa Hrbáčková, vychovatelka
Děkuji za váš ohlas. Jsem rád, že byl splněn zamýšlený cíl výstavy. Děti se setkaly s pohledem na dětství tak jak ho neznají. Nejen z pohledu hraní a zábavy, ale i práce a dřiny. Určitě jste si z výstavy odnesli i pěkná vysvědčení .
Dobrý den
z pořadu Toulavá kamera jsem se dověděla o výstavě ,,Z peřinky až k tabuli“
Bylo by možné / i za poplatek/ získat případný propagační materiál?
Předem děkuji za Váš čas
S pozdravem
Jana Kadlecová – MŠ
Dobrý den, kolega Mgr. David Palivec vás již kontaktoval. Co se týká propagačních materiálů, můžeme Vám poskytnout plakát výstavy. Katalog k výstavě vydán bohužel nebyl. Zdraví Patrik Pařízek
zkusím na tu vystavu přemluvit pani učitelku
V úterý 22. února 2011 jsme v rámci učiva prvouky zavítali do Muzea Českého krasu na výstavu Z peřinky až k tabuli.
Právě probíráme téma Lidé a čas, proto se nám výlet do rodinného a školního života minulých dvou století docela hodil. Prohlédli jsme si dřevěnou kolébku, postýlku, dětskou židličku, vozík, nůši, necky,valchu, vaničku, konev a dokonce i rakvičku pro nejmenší z dob morové epidemie. Líbil se nám kočárek i dřívější móda. Nejvíc nás však potěšily hračky, se kterými si děti dříve hrály. Zaujalo nás také vybavení školní třídy- lavice s kalamáři, školní pomůcky a staré učebnice. Někteří si vyzkoušeli psaní školním brkem .
V muzeu právě natáčel reportáž i pracovník rozhlasu. Vojta a Verunka byli vyzváni, aby do mikrofonu sdělili své dojmy z toho, co je nejvíce zaujalo. Tréma byla. Mikrofon dětem svázal jazyky, tak uvidíme, zda se jejich názory nakonec odvysílají či ne. Každopádně výstava se nám líbila a moc děkujeme také paní průvodkyni, která nás výstavou provázela.
Fotografie zde
Hezký den,
děkuji za nádhernou výstavu. Navštívila jsem ji před čtrnácti dny se skoro čtyřletým synem. Prošli jsme ji a já zodpověděla mnoho zvídavých otázek. Odcházeli jsme s vědomím, že ji ještě před ukončením projdeme znovu.
…Dopadá to tak, že nečekáme na termín konce výstavy a zítra se tam vydáváme. A už se těšíme.
Moc děkuji za vaše ohlasy. Předal jsem je kurátorkám výstavy a ty měly velkou radost.
18.3. jsem navštívila se svými žáky výstavu s doprovodným programem „Z peřinky až k tabuli“. Podobných programů jsme v Muzeu Českého krasu navštívili již několik a děti se na ně vždy těšily. Ani tentokrát nebyl nikdo zklamaný. Záměr umožnit dětem nahlédnout trochu do historie a doby jejich předků se zcela vydařil.
Moc děkuji organizátorům a hlavně našim průvodcům za jejich aktivitu a velmi pěkný přístup k dětem, které vždy dokáží zaujmout. Je to určitě jedna z cest, jak dostat mladé lidi do muzea.
Dana Jonášová, ZŠ Chyňava