Datum a čas | Výstavy, přednášky, besedy | Místo konání |
Potrvá do 27. 5. |
VÝSTAVA: Papírový svět origami
Výstava origami v Berouně si klade za cíl předvést moderní origami v celé své šíři a přispět k boření mýtů spojených právě s papírovými skládankami. Na výstavě bude k vidění řada znamenitých ukázek těch nejpropracovanějších výtvorů nejen od zahraničních origamitů, ale i našeho autora Petra Stuchlého, který je světově proslulý mistr výčnělků a své modely si sám skládá. Nikdo jiný to totiž nedovede. |
Muzeum Českého krasu, Husovo nám. 87, Beroun |
Zahájení 4. 4.
v 17:00. |
KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA: Papírový svět origami
Komentovaná prohlídka výstavy Papírový svět origami s výkladem předního českého origamisty Ing. Ondřeje Cibulky, Ph.D. |
Muzeum Českého krasu, Husovo nám. 87, Beroun |
Zahájení 28. 4.
v 10:00. |
PRO DĚTI: Tvořte s námi netopýry
Doprovodný program k výstavě Papírový svět origami. Celodenní dílny origami vedené zkušenými origamisty. |
Muzeum Českého krasu, Husovo nám. 87, Beroun |
Zahájení 28. 4.
v 14:00. |
KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA: Papírový svět origami
Komentovaná prohlídka výstavy Papírový svět origami s výkladem předního českého origamisty Ing. Ondřeje Cibulky, Ph.D. |
Muzeum Českého krasu, Husovo nám. 87, Beroun |
Doprovodné programy k výstavě Origami je možné domluvit na e-mailu: vzdelavani(zavináč)muzeum-beroun.cz
| Vytisknout tiskovou zprávu
Dobrý den.
Dovolte mi, abych jménem svým i jménem všech dětí Vám co nejsrdečněji poděkovala za takovou krásnou výstavu „Papírový svět origami“. To opravdu nemá chybu a dětem to má co dát. Strávili jsme u vás v muzeu krásné odpoledne včetně doprovodného programu. Pan lektor si děti získal hned na prvopočátku a vše šlo jako po drátku. Jsem opravdu ráda, že takovéto výstavky provozujete. Kéž bych jich bylo více.
Děkuji.
Květa Hrbáčková, vedoucí vychovatelka ŠD Beroun – Závodí
Výstava je úžasná, děti velice nadchla. Moc děkuji panu lektorovi za skvělý přístup k dětem. Vašich akcí se zúčatňujeme poměrně často a jeho práci hodnotím jako jednu z nejlepších.
Dana Jonášová
ZŠ a MŠ Chyňava
Dobrý den, děkuji Vám, za pomoc při organizování zájezdu pro důchodce z Karlových Varů. Zájezd se účastníkům zájezdu velice líbil a měla za to zásluhu i návštěva Vašeho Muzea Českého krasu v Berouně. O zájezdu jsme napsali článeček, který Vám zasíláme i s doprovodnými fotografiemi.
Nadšenec Michal nás hned nalákal na skládání netopýra coby symbolu blízkých Koněpruských jeskyní. Vtipný komentář a obrovské nadšení Michalovo nás strhlo natolik, že děti celé odpoledne skládali a skládali. Děkujeme.
Využijte této možnosti pro sebe i pro své děti – určitě je to zaujme. Jako zábava a koníček je to přitom velmi snadné, tiché a nenáročné. Navíc s trochou šikovnosti máte na nějakou dobu o dárky pro své blízké postaráno. Stačí kousek papíru a spousta trpělivosti.
Hned po obědě odcházíme společně do Muzea Českého krasu, abychom shlédli výstavu „Papírový svět origami“. Jde o výstavu, kterou pro širokou veřejnost připravila Mgr. Dana Hradilová se svými spolupracovníky. Cestou zjišťujeme, co to origami vůbec je. Origami totiž je japonské slovo, které znamená „skládat papír“. Skládání papíru má Japonsko dlouhou tradici, ale rozvíjelo se i v jiných zemích a dnes je známé po celém světě. Když tak kráčíme na výstavu, zjišťujeme, že i my již umíme také nějaké origami skládat. Ale ano, vždyť každý z nás již umí složit lodičku, parník, nebo také čepici. Myslíme si, že těch věcí, které jsme si již někdy vyzkoušeli je více. Ale s tím, co uvidíme, se to nedá vůbec srovnávat. Jsme v Muzeu ČK, začínáme prohlídkou. Oči nám jezdí sem a tam, po výstavě nás provádí paní Hradilová. A abychom si uvědomili, že se nacházíme v oblasti Českého krasu, vidíme zde i složené origami krápníků a zde přezimujících netopýrů. Opravdu je toho tolik, že nevíme co dřív. Od postaviček pohádkových bytostí, zvířat, ale i koster pravěkých dinosaurů, neustále objevujeme něco nového, něco krásného. Jsme z toho jak ve snu. To opravdu nemá chybu, to si každý musí sám prohlédnout a pak snad toto umění pochopí. Ty krásné kytky, růže a kdo ví co ještě všechno. Vydrželi bychom zde mnohem déle, než jsme chtěli. Ale protože na nás v pracovní dílně čeká další překvapení, musíme si pospíšit a odcházíme dolů do dílny. Zde na nás již čeká pán, který s námi bude skládat. Po krátkém úvodu předává slovo paní Hradilová právě Mistrovi ve svém oboru. Ten nás nejprve prozkoušel, zda si vůbec něco pamatujeme, co jsme zde viděli, a zda víme, na jaké jsme výstavě. Potom nám rozdal čtverce papíru a říkal, že si musíme nejprve procvičit prstíky. Začali jsme skládat součást hry, která se jmenuje Nebe, peklo, ráj. Připomněl, že při této práci musíme pečlivě dbát na to, abychom správně a přesně ten papír překládali. Zdařilo se! A co si složíme dál? Něco trochu složitějšího. Byl to nádherný 3D tulipán. Ten však neměl chybu. Skládání nám zabralo trochu času, ne všem se dařilo jak mělo, ale Mistr byl tak hodný a pomáhal nám. Pak jsme dostali zelené obdélníkové papíry ve formátu A4. Všichni jsme si naivně mysleli, že se origami skládá pouze ze čtverce. Ale ono ne. Začali jsme skládat a různě překládat, a my jsme si mysleli, že děláme „vlaštovku“. Ale omyl. Bylo to sice trochu podobné, dalo nám to záhul, trvalo to delší dobu, a byl „akrobatér“. Zpočátku koukáme, co to má znamenat a jak to bude reagovat, ale když nám to Mistr předvedl a hodil, výrobek letěl vzduchem přímo, pak zatočil, otočil se a letěl zpět. Ani jsme netušili, že i nám to tak bude také létat. A ono jo. Chvíli jsme si pohráli a pak jsme se museli již rozloučit. Nechtělo se nám moc, ale někteří museli již odcházet domů. My děkujeme za krásné odpoledne Muzeu a všem vřele doporučujeme, aby tuto výstavu všichni navštívili. Jistě nebudou litovat.
Já umím z papíru lodičku a večerníčkovskou čepici, na víc nemám trpělivost. Ale obdivuju lidi, kteří ji mají a dokážou vytvořit z kusu papíru květiny, zvířata nebo neskutečně krásné ornamenty. Skládáním papírových origami prosluli hlavně Japonci, ale i my máme svého mistra: na výstavě uvidíte práce Petra Stuchlého, známého po celém světě, který nová origami vymýšlí. A taky je potom sám skládá, protože nikdo jiný to asi nezvládne.
Tradiční i netradiční papírové origami v Berouně
Nevíte-li kam se podívat o víkendové odpoledne, zvláště máte-li děti, dobrým tipem může být současná výstava z papíru skládaných origami ve středočeském Berouně. Berounské muzeum najdete na náměstí na které je to z autobusového nádraží jen chvilku.
Už v prosklené výloze muzea jsou neuvěřitelné kousky, jako například dosti komplikovaná labuť a uvnitř vás překvapí pestrost témat i zpracování od klasických zvířecích námětů, obdivně jsme si prohlédli i papírové šperky a překvapily papírové Migy . Jestli vás zajímá, co vše se dá vyskládat z papíru, určitě se vypravte do Berouna!
Kde se berounská výstava objevila
Pojďme se podívat, kam všude se zatím největší výstava origami v České republice dostala. Jen připomenu, že je stále možnost ji shlédnout, trvá do 27. května 2012 v Muzeu Českého krasu v Berouně.
Reportáž z výstavy byla otištěna např. 24. dubna 2012 ve středeční vydání Magazínu HN In. To ale není moc zajímavé, protože se tam lze nahlédnout jen po značném úsilí. Pojďme se tedy podívat, kde se výstava vyskytuje na internetu.
Na webu Turistika je tip na výlet i s pěknými fotografiemi. Akorát se tam jmenuji Michal. Navíc podle vybraných fotografií lze usuzovat, kdo příspěvek vkládal…
Na serveru Kudy z nudy najdete hned dva příspěvky o výstvavě: v sekci Akce a v sekci Aktuality. Zde bych se možná pozastavil nad tím, proč jako ilustrační obrázek byl použit lev od Josepha Wu.
Nalezl jsem pěkný server s nápady, kam vyrazit s dětmi, určitě se tam občas mrknu na nějaký tip. Objevil se tam i přepracovaný text s pozvánkou na výstavu (tj. ne jen překopírovaný z webu muzea): Výlety s dětmi . Zde ovšem použité „Fotky z Berouna“ jsou poněkud úsměvné, zvláště ta od počítače…
Zmínka o výstavě pochopitelně nesmí chybět ani na blogu Milá výšivka, protože jeho autorka Zdena Milevová zapůjčila několik modelů z čínských jednotek na výstavu.
Výstava je velkou mediální hvězdou, vždyť se objevila i na Novinkách nebo v Metru! V Metru je příjemná reportáž s rozhovorem s kurátorkou výstavy za muzeum Danou Hradilovou.
Na informačním portálu Město pro děti je opět zkopírovaný text ze stránek muzea, který mimochodem napsal Radim. Nicméně použití Mítina obrazu jako poutače mi přijde velmi netradiční.
Pěknou pozvánku plnou doplňujících informací obecně o origami (i když ne úplně přesných) a pěkných fotografií z výstavy přinesl portál Merkada.
Internet je pozvánek na výstavu plný, snad každý informační portál či internetový deník informaci otiskl – je jasné, že se texty na webu prostě musí točit. Nicméně na závěr jsem nechal velice strohou pozvánku na zábavním webu Vtípky-obrázky, ovšem s největší fotogalerií, která jasně ukazuje, že tam autor skutečně byl! Navíc dal jako hlavní fotku klauny Evžena Duba…