Kameel Machart vystavuje své ilustrace v muzejní Galerii ve výloze

Galerie ve výloze III. - Kameel Machart | březen-duben 2021

Kameel Machart je muž mnoha zájmů. Provozuje nakladatelství a grafické studio, angažuje se jako městský zastupitel. Působí příležitostně jako kurátor muzejních výstav či přispěvatel časopisu Přítomnost. Především je ale výtvarníkem se zaměřením na knižní ilustraci.

Svá díla momentálně vystavuje v Jenštejnském domě v rámci projektu Galerie ve výloze, který připravuje Muzeum Českého krasu. Na první pohled zaujmou především velkoplošné reprodukce jeho ilustrací. „Vznikly před pár lety pro středoškolskou učebnici „Literatura v souvislostech“. Zadáním bylo vytvořit celostránkové ilustrace k jednotlivým kapitolám, resp. historickým etapám světové literatury – to jsou ty velké repodukce v dolním pásu muzejní výlohy. Pojal jsem je tak, že je to vlastně jakási „cesta časem“ od počátků slovesnosti až do nedávné minulosti. Když se pak ilustrace seřadí chronologicky za sebou – jako je to nyní ve výloze muzea – vytvoří souvislý pás, vlastně jednu dlouhatánskou ilustraci, která je propletena „cestou poznání,“ vysvětluje Machart.

Dále jsou prezentovány ukázky ilustrovaných knih jak pro děti, tak beletrie pro dospělé. Z těch dětských stojí za zmínku např. publikace „Moje chytrá knížka“ z pera Jiřího Chalupy, dlouholetého dramaturga dětských pořadů České televize a duchovního otce Studia kamarád. „Jsem také rád za příležitost ilustrovat jedinou dětskou knihu, kterou zatím napsal místní autor a záhadolog Otomar Dvořák. Jmenuje se „Kouzelný meč Abaddon“ a svým způsobem je to takový mile český Harry Potter,“ doplňuje berounský výtvarník.

K vidění jsou také přebaly řady dalších knih, učebnic či zpěvníků, které Kameel Machart v posledních letech svým nezaměnitelným stylem ilustroval.

Projekt Muzea Českého krasu s názvem Galerie ve výloze proměnil jednu z výloh Jenštejnského domu, která je jinak běžně používána pro propagaci aktuálních muzejních výstav, v improvizovanou minigalerii. V centru města tak máte možnost prohlédnout si díla místních výtvarníků. Prezentace děl regionálních umělců se ve výloze střídají po dvou týdnech. Předchozí výstava byla věnována výtvorům žáků berounské ZUŠ Václava Talicha, které vznikly při distanční výuce. Po skončení Machartovy výstavy se zde představí Tomáš Petříček, výtvarník a učitel místní Střední pedagogické škole.

Zájemci z řad regionálních umělců, kteří mají chtějí představit svá díla v těchto prostorách, mohou kontaktovat produkci muzea: produkce@muzeum-beroun.cz, 601374205.
| Vytisknout tiskovou zprávu Vytisknout tiskovou zprávu