Muzejní noc v Berouně na téma: 100 let republiky

akce pro rodiče s dětmi | 8. 6. 2018, 18 - 22 hod.

Muzeum Českého krasu, Husovo nám. 87, Muzeum berounské keramiky, Zámečnická 14, Beroun

V roce 2018 opět navážeme na spolupráci s Muzeem berounské keramiky a  Hvězdárnou Žebrák. Akce připomene výročí sta let od vzniku Československé republiky pomocí plnění úkolů, které návštěvníky zábavnou formou poučí o některých historických souvislostech jejího vzniku. Jako „spouštěč“ událostí, které vyústily v první světovou válku (na jejímž konci byl rozpad monarchie a vznik tzv. nástupnických států) se uvádí Sarajevský atentát. Během večera se proto v Geoparku Barrandien třikrát setkáme s postavou tohoto sarajevského atentátníka v představení „Příběh Gavrila Principa“ v provedení Divadla Cirkus Žebřík.

Celým večerem nás bude provázet hudební vystoupení poberounské kapely Třehusk, která zahraje lidové či zlidovělé písničky z vojenského prostředí. Inspirací pro zařazení těchto písniček do repertoáru kapely byly dva staré deníky zaplněné autentickými, emotivními popisy života v kasárnách c. a k. rakousko-uherské armády, resp. v zákopech Velké války, přesunů na bojiště i z něj, vzpomínkami na domov a blízké – texty písní, z nichž mnohé už dávno upadly v  zapomnění. Hudba bude prostoupena čtením výběru příhod z deníkových zápisků v podání Josefa Kozáka.

Na Plzeňské bráně hvězdáři z Žebráku představí 100 let české astronomie – 10 nejzásadnějších momentů v krátkém vyprávění s obrázky jednotlivých událostí či osobností. Součástí bude také kvíz, odměnou v něm pak relaxační CD Nebeské snění s mapou noční oblohy.

Stanoviště s úkoly připravilo také Muzeum berounské keramiky, kde budete moci vyzkoušet např. točení na hrnčířském kruhu.

Muzeum Českého krasu: Jenštejnský dům a Geopark Barrandien

18:00 – 21:30 stanoviště s úkoly rozmístěná po muzeu – za jejich splnění návštěvník sbírá body

Plzeňská brána:

18:00 – 22:00 hvězdáři ze Žebráku představí 100 let české astronomie, součástí bude také kvíz s odměnou

Muzeum berounské keramiky

16:00 – 19:00 točení na hrnčířském kruhu

17:00 – 21:30 malování na keramiku „kukačkou“ a muzejní kvíz

doprovodný program:

18:00 – 18:15 vystoupení poberounské kapely Třehusk před hlavním vchodem do muzea (Husovo náměstí)

od 18:30, 19:30 a 20:30 loutkové představení „Příběh Gavrila Principa“ v provedení Divadla Cirkus Žebřík (Geopark Barrandien)

od 19:00, 20:00 a 21:00 čtení válečných deníků Josefa Kozáka doplněné vystoupením poberounské kapely Třehusk (první patro Jenštejnského domu)

21:30 – 22:00 závěrečné vystoupení poberounské kapely Třehusk (Geopark Barrandien)
| Vytisknout tiskovou zprávu Vytisknout tiskovou zprávu