Výstava: Proměny dámské módy 1880-1910

výstava žebrák | 16. května - 1. listopadu 2020

Městské muzeum v Žebráku letos kromě stálých expozic Z dějin města Žebráku a Galerii Jaroslava Hněvkovského nabízí návštěvníkům také sezónní výstavu Proměny dámské módy 1880-1910, která zachycuje vývoj dámského odívání na sklonku 19. století a v době před vypuknutím 1. světové války.

Jak uvedla vedoucí pobočky Městského muzea v Žebráku RNDr. Anna Brotánková, jde nejen o předměty ze sbírek Muzea Českého krasu, zastoupené dobovými fotografiemi místních obyvatel či botami a podkolenkami.

Základem výstavy jsou historické oděvy ze zmíněného období zapůjčené zčásti soukromým sběratelem Jiřím Saukem. Jedná se o vycházkové oblečení tvořené živůtkem a sukní, obdivovat lze také korálkové večerní šaty s hedvábím. Patřičný tvar šatům dodávaly bohaté spodničky a oblibu získala turnýra, lidově zvaná „honzík“. Vystavena je rovněž řada módních doplňků jako šperky, šperkovnice, pudřenky. Ve spolupráci s knihovnou Muzea Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech, pobočky Západočeského muzea v Plzni, jsou na výstavě prezentovány i oblíbené vídeňské módní časopisy z let 1896 -1898 a českou produkci představují Pařížské módy z let 1907-1908.

Městské muzeum v Žebráku

Náměstí 89, Žebrák 267 53
otevřeno: duben – říjen
so, ne, svátky: 9.00 – 12.00, 12.45 – 17.00

Vstupné 40 Kč/dospělý, 20 Kč/dítě, 90 Kč/rodinné.