Lughnasadh 2016 – Zlatovláska aneb Co není může být

Výstava | Vernisáž 30.7.2016 od 16.00 hod. potrvá do 4.9.2016

Muzeum Českého krasu, p.o. - Geopark Barrandien, Husovo nám. 87, Beroun (vstup ze Slapské uličky)

Umělecké sdružení Lugh letos již posedmé představí svá díla v Muzeu Českého krasu. Spolek (v roce 2015 přejmenován na Lughnasadh) volně sdružuje výtvarníky, kteří společně pracují na zadaném tématu mající nějaký vztah ke keltské minulosti. Autor projektu Josef Ryzec vymyslí námět postihující duchovní podstatu keltského světa (dochovaný v legendách a pohádkách) a ten předá výtvarníkům symbolických 9 měsíců před plánovanou výstavou. Umělci na základě zadaného námětu tvoří a po dokončení svá díla představují veřejnosti na společné výstavě. Nejedná se tedy o klasický Salon, protože díla musí určitým způsobem rezonovat se zadáním. Sdružení takto funguje již od roku 1997 a realizovalo okolo 30-ti výstav. Je velmi zajímavé sledovat, jaká díla se vždy v daném ročníku sejdou.

Letošní téma výstavy je věnované Zlatovlásce. O Zlatovlásku (tedy vlastně o Slunce) se ucházejí dva králové. král Dub symbolizující světlou polovinu roku a král Cesmína, jenž vládne jeho tmavé polovině. Tento proces se neustále opakuje a Zlatovláska spojuje ono temné i světlé a tím zajišťuje kontinuální plynutí roku. Tento motiv se opakuje i ve stejnojmenné pohádce Karla Jaromíra Erbena. Starý král, který rozumí řeči zvířat, Jiřík podstupující zkoušky a Zlatovláska, jež umí vzkřísit i mrtvé…..