Harmoniky Kebrdle – Delicia Hořovice

Výstava Hořovice | 11. června - 31. října 2021

Muzeum Hořovicka, pobočka Muzea Českého krasu, vás zve na sezónní výstavu Harmoniky Kebrdle – Delicia Hořovice. Výstava je věnovaná stoletému výročí výroby těchto hudebních nástrojů v Hořovicích.

V pátek 11. června byla na nádvoří Starého zámku slavnostně zahájena letošní sezónní výstava Muzea Hořovicka věnovaná stoleté tradici výroby harmonik v Hořovicích. Úvodní slovo pronesla majitelka firmy Delicia Accordions s.r.o. Stanislava Koutná. Autorka výstavy Věra Eschnerová poté přiblížila historii výroby těchto hudebních nástrojů a tematický rámec výstavy. Vedoucí Muzea Hořovicka Anna Brotánková seznámila účastníky se zajímavými exponáty. Hudební atmosféru navodil poslech písní v podání dua Plzeňští Pepíci.

TISKOVÁ ZPRÁVA K VÝSTAVĚ

Tisková zpráva – nová výstava o výrobě harmonik v Hořovicích v Muzeu Hořovicka

Výstava „Harmoniky Kebrdle – Delicia Hořovice“ v Muzeu Hořovicka

Od 12. června je v hořovickém muzeu zpřístupněna nová sezónní výstava. Přibližuje zdejší stoletou tradici výroby harmonik.

Základy byly položeny po skončení 1. světové války, kdy Josef Kebrdle mezi lety 1918 -1920 v pronajaté truhlářské dílně začal s produkcí jednotlivých dílů a komponentů pro harmoniky. Poté zahájil výrobu celých nástrojů, protože hotové výrobky byly lépe placeny než dodávky dílčích součástí. Nastala éra produkce heligonek, oblíbených lidových nástrojů, při níž Josef Kebrdle spolupracoval s dalšími odborníky, se kterými se seznámil během pobytu ve Vídni. Jednalo se především o Antonína Kavečku a Bohumila Zbořila.

V roce 1927 došlo k obohacení výrobního postupu o nové materiály, kromě tradičního dřeva se začal používat hliník a celuloid. Značce Kebrdle se dařilo, proto byl otevřen obchod v Praze, na významné adrese ve Vodičkově ulici. V katalogu firmy si bylo možné vybrat z mnoha modelů heligonek i harmonik knoflíkových nebo klávesových. Harmonika jako hudební nástroj získala oblibu mezi jazzovými muzikanty a začala se objevovat i na koncertních pódiích.

S působením Josefa Kebrdleho je spojena původní budova továrny Harmonika postavená ve 30. letech 20. století ve Smetaně ulici v Hořovicích. Zakladatel firmy zemřel v roce 1942 na infarkt a do roku 1948 vedli podnik jeho dva bratři Ladislav a Daniel. Po komunistickém převratu byla továrna znárodněna, ale výroba hudebních nástrojů v Hořovicích pokračovala dále,“ uvádí dále vedoucí Muzea Hořovicka RNDr. Anna Brotánková.

Výstava připomíná počátky výroby harmonik a heligonek v době zakladatele Josefa Kebrdleho, ale věnuje se též období 2. poloviny 20. století. Značka Delicia byla zaregistrována v roce 1963 a z období 60. let pochází též nová tovární budova umístěná na Sklenářce.

Autorka výstavy Věra Eschnerová přibližuje zajímavé exponáty, které pro přípravu výstavy poskytla firma Delicia Accordions s.r.o.: „Snažili jsme se návštěvníkům ukázat nejen pozdější produkci výrobků Delicie určenou pro žáky ZUŠ i koncertní mistry, ale také prezentujeme historické lidové nástroje z počátků činnosti Josefa Kebrdleho. Hořovice jsou rovněž neodmyslitelně spjaty s hudební přehlídkou Hořovická Heligonka, která se v letošním roce uskuteční v sobotu 14. srpna a přivítá hráče na heligonku z Čech i ze zahraničí.“

Výstava Harmoniky Kebrdle – Delicia Hořovice je přístupná v období červen až září od úterý do neděle v čase 9-12 a 12:30 – 17 hodin. V říjnu je Muzeum Hořovicka otevřeno o víkendech a svátcích.

Areál Starý zámek, Vrbnovská 27, Hořovice

Telefon na pokladnu Muzea Hořovicka funkční v otevírací době muzea: 601 374 204

Skupiny lze objednat i v jiné termíny na těchto kontaktech: 601 374 251; horovice@muzeum-beroun.cz

Otevírací doba Muzea Hořovicka:

Telefon na pokladnu Muzea Hořovicka funkční v otevírací době muzea: 601 374 204

Skupiny lze objednat i v jiné termíny na těchto kontaktech: 601 374 251; horovice@muzeum-beroun.cz

Duben, Květen, Říjen
víkendy, svátky 9:00-12:00 a 12:30-17:00
Červen, Červenec, Srpen, Září
denně kromě pondělí (zavřeno)
MČK – expozicevýše vstupného Základní Snížené Speciální pro školní výpravy (Kč/osobu)Hromadné zájezdy

doprovod zdarma

Rodinné – max.       2 dospělí
Muzeum Hořovicka – Starý zámek Hořovice 30 Kč 20 Kč 10 Kč 70 Kč
Fotografování v ceně vstupného Pouze pro osobní potřebu ne komerční bez stativu
Doprovodné akce 30 Kč 20 Kč 10 Kč 70 Kč| Vytisknout tiskovou zprávu Vytisknout tiskovou zprávu