Prezentace vybraných předmětů z muzejních sbírek, které nalezl a uschoval správce hořovického muzea Dr. Maličký mezi věcmi ze zámku vyhozenými posádkou Rudé armády během června roku 1945.
JUDr. et PhDr. Josef Maličký (1903–1969)
Hořovický advokát proslul též jako archeolog a muzejník. Od roku 1948 spolupracoval s Archeologickým ústavem ČSAV na terénních výzkumech v regionu Hořovicka, pomohl objevit místní lokality Tihava, Háj u Hořovic, Žebrák, Lážovice, Plešivec aj. Byl zároveň dlouholetým správcem hořovických muzejních sbírek, které významně rozšiřoval a vědecky zhodnocoval. Působil též jako okresní konzervátor památkové péče a z této pozice dohlížel například v roce 1950 na zrušení františkánského kláštera v Hořovicích. Od roku 1966 až do své smrti v roce 1969 byl kronikářem města Hořovic. Napsal řadu odborných a populárně naučných článků i studií, kterými představoval veřejnosti zajímavou minulost zdejšího regionu. Z jeho pera pochází také historická stať o Hořovicích jako možném rodišti Jiřího z Poděbrad.
Pod starým papírem vyhozeným posádkou Rudé armády během pobytu na Novém zámku po skončení války v roce 1945 nalezl Josef Maličký písemnosti, dobové tisky a drobné artefakty spojené s posledními majiteli hořovického zámku, knížecím rodem Hanavských.
Jedná se o unikátní památky osobní a úřední povahy, například o návštěvní knihy Nového zámku v Hořovicích z let 1883-1895, inventář garderoby prvního majitele hořovického panství z tohoto rodu Friedricha Wilhelma I., dobový tisk reagující na jeho odchod z Hessenska do exilu, pečetidla spojená se správou hořovického velkostatku nebo akvarely malované Marií hraběnkou Nostic-Rieneck při její návštěvě na zámku.
Výstava v Muzeu Hořovicka na Starém zámku v Hořovicích
21.6. – 28.10. 2024
Otevřeno 9-12 a 12:30-17 hodin
červen – září denně kromě pondělí
říjen o víkendech a svátcích
| Vytisknout tiskovou zprávu