Quo vadis – keramická tvorba Zuzany Svobodové

Výstava | 5. - 28. 9., vernisáž 5. 9. v 17 hodin

Jenštejnský a Salátovský dům, Husovo nám. 87, Beroun

Výstava keramiky a malby je průřezem autorčiny tvorby posledních deseti let. Je zaměřena na duchovní část jejího bytí. Klade důraz na symboliku tvarů, čísel a barev. Vernisáž 5. 9. zahájí v 17 hodin Marie Holečková a Otomar Dvořák.

Response code is 404

„Každý se může výtvarně vyjadřovat“

říká Zuzana Svobodová a dodává: „Jen se musí zbavit strachu.“

Navštívili jsme keramičku Zuzanu Svobodovou v jejím království v Berouně – V Pánvích. Je to svět její a její rodiny. Všude poznáme stopy jejího rukopisu a nápadů. Ať je to otevřený prostor obývacího pokoje s kuchyní, kachlová pec, kachlová kamna-krb. A všude její keramika a milé obrázky.

Povíte nám něco o svých začátcích?
„Já jsem berounská rodačka a jsem berounský patriot. Nedovedu si představit, že bych žila někde jinde. Někdy se zamýšlím nad tím, že někdo opustil republiku, ať musel nebo chtěl. Já bych toho schopná nebyla. Chodila jsem na základní školu na sídlišti, už tenkrát mě bavilo malování. Naším rodinným přítelem byl Jaroslav Goldman a ten si udělal čas a učil mě kreslit a malovat. Jeho pohled na svět mi byl velmi blízký. Teprve v osmnácti letech jsem se začala víc osamostatňovat. Chodila jsem na aranžérskou školu v Hlinkách, kde byl takovou vůdčí osobností Rudla Jonáš. Pak jsem se dostala do propagačního oddělení Králodvorských železáren ke Karlu Součkovi. Absolvovala jsem také Lidovou konzervatoř v Praze – obor výtvarná výchova. Četla jsem, zabývala jsem se i trochu filozofií.“"

A kudy vedla vaše cesta ke keramice?
„Přes Voloďu Izbického – ten mi umožnil, abych si to mohla vyzkoušet. Já jsem pochopila, že to je to, co chci dělat. Je tam ten třetí rozměr… Nyní kromě volné tvorby vytvářím i bytové doplňky, keramiku pro restauraci Vysoké hotelové školy v Praze, keramickou sochu Františka Nepila pro Kroppovo knihkupectví, Klepáčka a další keramiku pro hotel Verona Mea v České ulici.“

Děkuji vám za rozhovor a za váš pozitivní vztah k životu.

Zdeněk Zůna| Vytisknout tiskovou zprávu Vytisknout tiskovou zprávu