Muzeum rozezní dřevěné lidové hodiny

Tip na výlet | nová výstava

Muzeum Českého krasu v Berouně připravilo pro návštěvníky výstavu Hodiny ze Schwarzwaldu ze sbírky Miloše Klikara. Výstava v prostorách Jenštejnského domu bude zahájena slavnostní vernisáží 10. 10. v 17 hodin.

Pohled do hodinářské dílny

Návštěvníci uvidí přes 50 exponátů dřevěných kolečkových hodin zhotovených hodináři z regionu jižního Německa i Čech od poloviny 18. do konce 19. století. Výstava tak seznámí milovníky hodin se závěsnými a skříňovými hodinami, s hracími píšťalovými mechanismy, tanečními figurkami, skleněnými zvonky a ciferníky s lidovým dekorem.

Celodřevěné hodiny vznikly ve druhé polovině 17. století v oblasti Schwarzwaldu v jihozápadní části Německa. Původně byly hodiny celodřevěné s jednou ručičkou, základem bylo celodřevěné soukolí a vodorovně uložené vahadlo (lihýř) umístěné v horní části jednoduché dřevěné konstrukce. Výroba těchto hodin se velmi brzo rozvinula ve specializovanou řemeslnou výrobu, protože tato oblast Německa poskytovala levnou pracovní sílu a levné dřevo. V místě se nalézaly také sklárny, které dodávaly skleněné zvonky pro bicí mechanismus. První výroby hodin se ujali většinou řemeslníci, kteří vyráběli jiné produkty ze dřeva a výrobě hodin se věnovali až následně.

Různé typy dřevěných hodin

Koncem 18. století se začaly používat při výrobě hodin mosazné a železné řetězy, navíc se v tomto období začala vyrábět kolečka z mosazi a byla nasazována na dřevěné osy. Těmto hodinám se lidově říkalo “polodřeváky“. Začátkem 19. století došlo k dalším konstrukčním změnám při výrobě těchto hodin, kyvadlo bylo umisťováno již do skříně za bicí mechanismus. Téměř současně s výrobou jicího a bicího mechanismu se jihoněmečtí hodináři snažili vylepšit tyto hodiny hracími a pohybovými mechanismy. Za první takové hodiny byly považovány hodiny s kukačkou, které byly sestrojeny někdy okolo roku 1730.

Za vrchol řemeslné zručnosti jsou považovány píšťalové hodiny s dřevěným hracím válcem, které hrají různé melodie. Součástí mnoha těchto hodin jsou i různé pohyblivé figurky (muzikanti, tanečníci atd.). Tyto hodiny se začaly vyrábět asi od roku 1780, dále pak následovaly hodiny s různými pohyby znázorňující řemeslné výjevy (krejčí šije šaty, voják pochoduje na vartě atd.). Nejcennější jsou různé astronomické hodiny a orloje ukazující více funkcí na jednom ciferníku. Orloje ukazují hodiny, dny v týdnu, měsíce, roky, znamení zvířetníku a také různé fáze měsíce nebo střídání slunce a měsíce (den a noc).

Ukázka hodin s jedlíkem knedlíků, zdroj: youtube.com

K výstavě je připravený bohatý doprovodný program pro děti. Nejen dospělé zaujme možnost prohlédnout si některé hodiny v chodu a poslechnout si jejich bití i zvonkohry. 28. 10. v rámci oslav Dne Středočeského kraje bude možné zúčastnit se doprovodného programu s lektorem.

Response code is 404