PRODLOUŽENO DO 18. 4. 2018
Za bílým zlatem aneb bavlna a její využití v domácnostech našich předků (s přihlédnutím k historii bavlnářství v Berouně)
Bavlna se jako textilní materiál začala významně prosazovat v průběhu 19. století. Její nástup způsobil revoluci v textilním i oděvním průmyslu nejen v českých zemích. V 18. století luxusní, na konci 19. století už materiálem všech vrstev společnosti. Kvalita a jemnost bavlny zdokonalila spodní prádlo, cenová dostupnost bavlněných látek rozšířila a obohatila dámský šatník, v němž změnila vzhled, barevnost i dekorativnost oděvů. Bavlna objevila nové možnosti využití v bytovém textilu, který zútulnil domácí prostředí.
Město Beroun stálo u zrodu bavlnářství v českých zemích. Už na počátku 30. let 19. století si jej vyhlédl pro své podnikatelské aktivity pražský židovský podnikatel Aron Dormitzer. Na vrchol slávy dovedla jím založený textilní podnik pražská židovská rodina Kubinzkých, která stála v čele podniku několik generací. Nová kapitola se začala psát po roce 1948, kdy se berounské textilní závody staly součástí národního podniku TIBA Dvůr Králové nad Labem. Dlouholetá historie textilní výroby ve městě se pro všeobecný úpadek odvětví uzavřela v roce 2007.
Výstava připomene nejen schopnosti, dovednosti a um žen a dívek prostřednictvím podomácku zhotovených oděvů, oděvních či bytových doplňků, ale i zašlou slávu textilního průmyslu spojenou s městem Berounem (vzorníky, tkaniny, propagační materiály atd.).
Výstava vznikla za finančního přispění města Berouna.
Videoupoutávka:
Fotogalerie:
| Vytisknout tiskovou zprávu