výstava Betlémy z Hořovicka

Výstava Hořovice | víkendy 27. listopadu - 19. prosince, vánoční prázdniny 27. - 30. prosince

Výstava betlémů v Muzeu Hořovicka

Muzeum Hořovicka, pobočka MČK, zve návštěvníky v adventním a vánočním čase na prohlídku betlémů pocházejících z hořovického regionu. Vystaveny jsou nejen exponáty z vlastních muzejních sbírek, ale i současné, ručně vyráběné betlémy od manželů Kučerových ze Bzové.

Výstava přibližuje dlouhou tradici započatou již ve 13. století „živým betlémem“ Františka z Assisi, který v italské Umbrii znázornil biblický příběh narození Krista lidem z okolí městečka Greccio. V Čechách se první jesličky objevily v kostele sv. Klimenta v Praze, a to o Vánocích roku 1560, zásluhou jezuitů. V období vlády Josefa II. dochází v duchu osvícenství k zákazu stavění betlémů v kostelích, ale na druhou stranu se tím tato díla přesouvají do privátních měšťanských a šlechtických salónů a později dochází k rozvoji lidového betlémářství (19. století).

Vytvořené betlémy často reflektují regionální podmínky, orientální kulisa jesliček a palem je nahrazena českou vesničkou či městem včetně významných architektonických prvků (chalupy, náměstí, zámek). Objevují se také kromě tradičních pastýřů další řemeslníci (horníci, rybáři, truhláři, skláři, dřevorubci) a hudebníci.

Ve 20. století dochází k variabilitě materiálů používaných k výrobě betlémů, ke dřevu se přidává papír, objevují se skleněné či keramické betlémy, perníkové či reklamní. Rozšiřuje se také vizuální ztvárnění betlémského námětu, začíná sériová výroba tištěných archů (s návrhy Mikoláše Alše nebo Josefa Lady), vystřihovacích nebo rozkládacích betlémů.

Pokud nevíte, co jsou chlebáčci, jak se betlém v průběhu Vánočních svátků proměňuje nebo jaké dary nesou malému Ježíškovi tři králové, přijďte na návštěvu do Muzea Hořovicka.

Výstava začíná o prvním adventním víkendu 27. a 28. listopadu, otevřeno je od 13 -16 hodin. Z důvodu epidemie covidu neproběhne vernisáž, ale v rámci sobotního odpoledne nám můžete pomoci ozdobit muzejní vánoční stromeček,“ uvádí k letošní výstavě betlémů vedoucí Muzea Hořovicka RNDr. Anna Brotánková.

Dřevěný přírodní betlém umístěný na nádvoří Starého zámku zve k prohlídce stálé expozice i vánoční výstavy také o dalších adventních prosincových víkendech v době od 10 do 16 hodin.

Otevřeno ve stejném čase je i během vánočních prázdnin v týdnu od pondělí 27. 12. do čtvrtka 30. 12.

Srdečně zveme.

Muzeum Hořovicka

areál Starý zámek

Vrbnovská 27

Hořovice

První adventní víkend listopadový                         27.-28. listopadu                                                      13-16 hod.

Zbylé tři adventní prosincové víkendy                  4.-5. a 11.-12. a 18.-19. prosince                          10-16 hod.

Vánoční prázdniny                                                    pondělí 27. – čtvrtek 30. prosince                         10-16 hod.

| Vytisknout tiskovou zprávu Vytisknout tiskovou zprávu