Přístup a programy pro hendikepované návštěvníky

Část expozic Muzea Českého krasu se bohužel nachází v objektech, které nejsou plně bezbariérové. V rámci našich možnosti se však vynasnažíme zpřístupnit vám alespoň ty expozice a zážitky, které to umožňují.

Pro zpřístupnění objektů a pro objednání programů volejte předem (min. 5 pracovních dnů) na tel. 601 374 205 nebo pište na email produkce@muzeum-beroun.cz.

Virtuální prohlídka muzea je zde: http://app.muzeum-beroun.cz/2022-03-prohlidka-muzeum-Beroun/

PŘÍSTUP

Beroun

Jenštejnský dům – historický, památkově chráněný objekt, expozice se nacházejí v 1. patře, výtah v budově není. Na webových stránkách je možné zhlédnout 3D prohlídku objektu. Po předchozí dohodě je možné bezbariérově zpřístupnit přízemí, kde se ve výstavní místnosti konají krátkodobé výstavy. Návštěvník si také může prohlídnout tzv. mázhaus, kde je dnes naistalován mobiliář lékárny z roku 1903. Pro neslyšící návštěvníky je na pokladně k dispozici text se základními údaji k objektu a k expozicím. Nevidomí návštěvníci mohou využít tři hmatové reliéfy v mezipatře.

Geopark Barrandien – expozice pod širým nebem, vhodná pro různé skupiny zdravotně znevýhodněných osob. Vstup do objektu je po předchozí dohodě možné zajistit z Havlíčkovy ulice. Většina Část expozice je bezbariérově přístupná, povrch v geoparku je částečně travnatý, částečně dlážděný, částečně z neopracovaných kamenů. Neslyšící mohou prostřednictvím QR kódů využít textového průvodce. Nevidomí si mohou osahat různé vystavené druhy hornin a poznat, že i dotykem kamene lze snadno odlišit bahnité a písčité dno pradávného moře.

Horní brána - historický, památkově chráněný objekt, vyhlídkový ochoz je přístupný pouze po úzkém, strmém a částečně točitém schodišti. Pro neslyšící je k dispozici text se základními údaji k objektu a k expozicím.

Žebrák

Městské muzeum v Žebráku – muzeum sídlí v 1. patře v pronajatém prostoru bývalé školy, přístup je bezbariérový, k dispozici je výtah. Pro neslyšící je připraven text k expozicím.  V muzeu nejsou hmatem poznatelné exponáty vhodné pro zrakově postižené.

Hořovice

Muzeum Hořovicka – muzeum sídlí v pronajatém prostoru na tzv. Starém zámku. Expozice se nachází v 1. patře a není bezbariérově přístupná. Pro neslyšící je k dispozici text se základními údaji k objektu a k expozicím. Nevidomí si mohou vyzkoušet bicí soupravu ze smaltovaného nádobí, osahat cvočky (typický produkt z regionu), dřevěné stavebnice a poslechnout harmonikářské nahrávky.

PROGRAMY

Beroun

V Jenštejnském domě (otevřen celoročně) nebo v Geoparku Barrandien (otevřen duben–říjen) je na objednávku možné realizovat program Pravěký detektiv (čtení geologické minulosti z kamenů – tato aktivita je vhodná i pro zrakově postižené). Lektor má pro zrakově postižené k dispozici sadu vzorků zajímavých svým povrchem, vnějším tvarem nebo hustotou. V Jenštejnském domě je dále možné uskutečnit program Do světa pradávných sopek (videa a animace na téma „jak vznikají a jak nás ovlivňují sopky“) nebo Muzejní kufr aneb Uhádneš, k čemu sloužil předmět z našich sbírek?

V Geoparku Barrandien je možné zajistit rýžování českých granátů nebo výrobu obtisků zkamenělin.

V Berouně nabízíme bezbariérovou komentovanou vycházku centrem města (památky, historie, pověsti, osobnosti).

V okolí Berouna je vhodná komentovaná geologicko-vlastivědná vycházka údolím Berounky. Trasa vede po cyklostezce mezi Berounem a Srbskem (asfaltový povrch, délka cca 5 km, minimální převýšení).

Hořovice

Bezbariérová komentovaná vycházka městem po hořovických památkách. Trasa vycházky (zámek-park-náměstí) bude uzpůsobena pohyblivosti návštěvníků.

Každý program dle možností rádi upravíme na míru podle přání a potřeb klientů!

| Vytisknout tiskovou zprávu Vytisknout tiskovou zprávu