Jméno malíře Jana Václava Spitzera patří v českém prostředí k těm, jež je zmiňováno s druhořadou výtvarnou produkcí v období pozdního baroka. Seznam jeho děl, výrazně přesahující rámec středočeského regionu, však vybídl k hlubší reflexi jeho práce, která nebyla do dnešních dnů veřejně prezentována. K letošnímu třístému výročí jeho narození proto Muzeum Českého krasu v Berouně připravilo výstavu, jež seznamujet veřejnost s prací tohoto činorodého tvůrce, nejen v oblasti středních Čech.
Fotografie z vernisáže:
Myšlenka projektu Jan Václav Spitzer (1711–1773), 300 let malíře pozdního baroka, vznikla závěrem minulého roku, kdy bylo z prostředků Středočeského kraje a Ministerstva kultury ČR dokončeno akad. mal. Lenkou Helfertovou restaurování dvanácti pláten z bývalého benediktinského kláštera sv. Jan pod Skalou připisovaných právě Spitzerovi. Vzhledem k tomu, že autorovi nebyla do dnešních dnů věnována dostatečná pozornost, rozhodl se projektový tým během diskusí o ztvárnění výstavy prezentovat jeho dílo rozsáhlejší formou, která reflektuje vývoj uměleckého života malíře s důrazem na region středních Čech.
Webové stránky s informacemi o celém projektu naleznete zde:
| Vytisknout tiskovou zprávu
Velice podařená výstava, která se tak často nevidí. Chválím i zpracování legen k jednotlivým světcům, texty jsou velice čtivé.
Velice kvalitně zpracované téma. Z výstavy jsem odešel nejen nadšen, ale i obohacen o plno nových informací.
J. Pavlát