Stejně jako v předchozích letech pro vás muzeum i v tomto roce připravilo sérii přednášek se širokým spektrem témat – od historicko-politologických (K. Kramář, V. I. Lenin), přes literární (K. Čapek) až po malířství či migraci.
Cyklus přednášek je organizovaný s finanční podporou města Berouna, koná se pod záštitou Prof. Vratislava Doubka, Ph.D.
Dramaturgická skladba přednášek na rok 2020:
13. února 2020
Karel Kramář
Přednáška připomene výjimečnou osobnost Karla Kramáře, česko-rakouského liberálního politika a prvního československého premiéra. Kramář (* 1860), spolupracovník i oponent T. G. Masaryka, byl příslušníkem politické generace, která položila základy standardů moderní politiky. Přednáška představí jak politický a osobnostní profil Karla Kramáře, tak politický proud, který reprezentoval.
Přednášející Ph.Dr. Martina Lustigová, PhD.
11. června 2020
Od romantismu k realismu v českém malířství 19. století
Česká kultura si v příštím roce připomene hned několik výrazných výročí. Uběhne sto let od založení Svazu moderní kultury Devětsil. Zároveň si ale připomeneme jubilea narození dvou představitelů rozdílných výtvarných generací a stylů, Antonína Slavíčka (* 1870) a Josefa Mánesa (* 1820). Právě na výtvarném stylu těchto dvou čelných představitelů české figurální malby a krajinomalby je patrný celkový vývoj českého výtvarnictví oné doby. V této souvislosti bychom chtěli dát prostor přednášce, přibližující vývoj moderního českého malířství 19. století od romantismu k realismu i s jeho přesahy do širšího kulturně-historického prostoru.
Přednášející Otto M. Urban, Ph.D. (bývalý ředitel Sbírky umění 19. století a klasické moderny Národní galerie a vedoucí Katedry teorie a dějin umění na Akademii výtvarných umění)
17. září 2020
Přednášející Prof. Pavel Barša, PhD.
8. října 2020
Přednáška Lidé na útěku – migrace v českých zemích je kvůli nemoci přednášejícího zrušena. Omlouváme se, dáme vědět, pokud by se konal náhradní termín.
Lidé na útěku – migrace v českých zemích
Nejen českou a středoevropskou společností hýbe v posledních letech otázka migrace a migračních krizí. Nicméně migrace je dlouhodobým přirozeným společenským jevem, který je vlastní prakticky veškerým národům a jejich sociálním vrstvám. Přednáška přiblíží dějiny české emigrace v průběhu devatenáctého století a migrační politiku samostatného československého státu až do poloviny století dvacátého.
Přednášející Prof. Vratislav Doubek, PhD.
12. listopadu 2020
POZOR, ZRUŠENO!
Symbol malého člověka v české literatuře. 130 let od narození Karla Čapka
Česká literatura nemá smysl pro velké heroické postavy, má však své velké autory, kteří věhlas svých děl postavili na zpodobnění všednosti života a velkých příbězích tzv. malého člověka. Přednáška by měla nejen připomenout literárního genia Karla Čapka (* 1890), ale soustředit se právě na užití postavy „malého člověka“ v české literatuře a její percepci v české společnosti.
Přednášející PaedDr. Luboš Merhaut, CSc.
V případě nepředvídatelných změn si Muzeum Českého krasu vyhrazuje možnost změny programu.
Vždy ve čtvrtky od 18 hod. Vstupné 20 Kč/osoba.
Změna programu vyhrazena.
| Vytisknout tiskovou zprávu