Výstava Muzea Českého krasu v Berouně představuje obvyklé i ojedinělé hodinové stroje. Zaujme také trojice slunečních hodin, z nichž některé umí určit čas s přesností na minuty. To a mnohem více si lze prohlédnout na výstavě Vstupujte tiše – příběh pánské pracovny 18. století až do 25. března.
Návštěvníkům berounského muzea je až do konce března představeno hned několik typů slunečních a mechanických hodin. Nejobvyklejší jsou velmi jednoduché sloupkové sluneční hodiny, které ukazovaly čas podle délky stínu ukazatele.
Další, které vynikají vysokou uměleckou hodnotou, jsou inklinační a analematické sluneční hodiny z rukou berounského řemeslníka Jana Engelbrechta, který zde působil v letech 1773–1807.
Trojici uzavírají mechanické sluneční hodiny, které zkonstruoval František Antonín Knittl v Linci. Rovníkové hodiny jsou typem se skloněnou rovinou číselníku. Tento sklon není volen náhodně, rovina číselníku je totiž rovnoběžná s rovinou zemského rovníku. Na spodní desce jsou na stupnici určující úhel sklopení vyznačena evropská města, což zjednodušuje nastavení správného úhlu při měření času. Minutové sluneční hodiny jsou velmi důmyslně navržené a mistrovsky provedené. Mosazné desky jsou zdobeny jemnými rytinami. Jak se mohou návštěvníci přesvědčit, jde o vysoce umělecky provedenou práci.
Dalším předmětem, jež jistě upoutá oko návštěvníka jsou luxusní vysoké podlahové hodiny zdobené marketerií. Hodiny jsou také v chodu a jejich tikot dotváří atmosféru celé pracovny šlechtice.
Další ukázkou jiného typu jsou malé skříňkové hodiny nesoucí v ciferníku průhled na malé skleněné kyvadlo.
Tyto a další předměty z vybavení pánské pracovny 18. století si můžete v berounském muzeu prohlédnout až do 25. března.
| Vytisknout tiskovou zprávu
Výstava opravdu stála za to. Rád jsem si prohlédl takové vzácnosti, se kterými se člověk běžně nesetká.
J. Malý