Letos uběhne již 70 let od nejvýznamnějšího atentátu v českých dějinách. Reinhard Heydrich – ústřední postava nacistického konečného řešení židovské otázky, třetí nejvýznamnější muž Říše, šéf RSHA a zástupující říšský protektor v Čechách a na Moravě. Proti němu Jozef Gabčík a Jan Kubiš – rotmistři československé armády, vycvičení parašutisté a velcí milovníci své rodné vlasti, kteří i přes velké nepřízně osudu nakonec splnili svoji tajnou misi. Píše se 27. květen 1942 a Heydrichův nezastřešený vůz značky Mercedes řízený šoférem Johanessem Kleinem se ř ítí po Kirchmayerově ulici v Pražské Libni cestou z Panenských Břežan na Pražský hrad. Dnes trochu později než obvykle. Reinharda Heydricha čeká totiž let do Berlína, kde se má setkat s Vůdcem, tak si dopřál ráno delšího pobytu se svojí rodinou. Auto se blíží do velmi ostré pravotočivé zatáčky, respektive křižovatky mezi Kirchmayerovou ulicí a ulicí V Holešovičkách, kde musí téměř zastavit, aby jí zdárně projelo. Na chodníku opodál stojí Jozef Gabčík připraven, svírá svou sten gun skrytou pod pláštěm a stejně tak Jan Kubiš s podomácku vyrobenými výbušninami pečlivě uschovanými ve své tašce. K osudovému setkání dojde už jen za patnáct vteřin…Heinz Pannwitz, důležitá postava, která byla později pověřena vyšetřováním atentátu a nalezením pachatelů, v tzv. Pannwitzově zprávě uvádí, že Heydrich v době, kdy byl hospitalizován v nemocnici Na Bulovce, než se jeho stav rapidně zhoršil a nemohl přijímat návštěvy, stroze uvedl: „Já je znám“. Že by se podařilo oběma atentátníkům v době přípravy atentátu dostat se ke své oběti až tak blízko? Jaký byl vlastně původní plán a jakými úskalími museli naši hrdinové projít, aby zdárně splnili svoji misi? To vše a mnohé další zajímavé informace se dozvíte na besedě, pořádané ku příležitosti výročí činu, který výrazně promluvil do dějin druhé světové války. Přednáší Mgr. David Palivec.
| Vytisknout tiskovou zprávu
Dobrý den,reaguji na chystanou přednášku p.Palivce 23.5 .Jako amatérský historik se speciaizuji na „heydrichyádu“ a jsem ochoten po vystoupení p.Palivce nebo kdykoli jindy udělat krátkou obrazovou přednášku na téma „paraskupiny z Anglie v regionu a ve středních Čechách“.Děkuji za reakci.
S pozdravem Tomáš Pucholt-Beroun
Chtěl bych upozornit na chybu ve výše uvedeném textu… Heydrich byl hospitalizován a zemřel v nemocnici Na Bulovce, nikoliv jak je uvedeno v textu v nemocnici Na Františku…
S pozdravem MUDr. Tomáš Vondráček
Děkuji, že si díky vaší přednášce budu moci tyto události připomenout.
Děkujeme vám za upozornění na tuto chybu.
S pozdravem Patrik Pařízek