Na frontě i v zázemí

Žebrák / výstava | vernisáž 26. 4. 2018 od 17 hod., výstava do 30. 9. 2018

Městské muzeum v Žebráku, Náměstí 89, Žebrák

KAŽDODENNÍ ŽIVOT MUŽŮ A ŽEN ZA 1. SVĚTOVÉ VÁLKY

V letošním roce uplyne 100 let od konce první světové války, která navždy poznamenala naše i světové dění ve společnosti. Ve sbírce pobočky Muzea Českého krasu Městském muzeu v Žebráku se nachází unikátní i tradiční artefakty připomínající tento válečný konflikt. Naše výstava není jen prezentací  dochovaných exponátů a jejich příběhů, je zároveň připomínkou každodenního života obyvatel Žebráku a jeho okolí střetávajícího se s válečnou realitou v různých podobách.

Výstava ukazuje části vojenské výzbroje a výstroje zúčastněných armád, z nichž nejcennější jsou zdánlivé maličkosti jako mosazná vojenská známka nebo instruktážní šátek k ovládání pušky. Zvláštní skupinu pak tvoří válečné suvenýry, jejichž výrobou, například z dělostřelecké munice, si vojáci zpestřovali dlouhé chvíle v zákopech. Legionáře připomínají fotografie z fronty, náborové pohlednice, legionářský tisk či umělecká díla, pro něž se staly inspirací. Dále jsou k vidění například fotografie žen z konzervování ovoce pro vojáky, písemnosti z činnosti žebráckého vojenského lazaretu, zásobovací krizi dokládají potravinové lístky. Propojení fronty a zázemí představují válečné pohlednice a dopisy. Symbolické zakončení výstavy prezentují ukázky exponátů spojených s výstavbou pomníků obětem a hrdinům první světové války.

Otevírací doba 1. 5. – 30. 9. o víkendech a svátcích  9-12 a 12:45 – 17 hod.

Objednání školních skupin a zájemců v jiném termínu lze po domluvě,

kontakt: horovice@muzeum-beroun.cz; tel.: 601 374 251