Výstava Beroun: Václav Talich & gramofonová deska

Výstava | 26. května 2023 – 29. června 2023

Komorní výstava „Václav Talich & gramofonová deska“ se koná u příležitosti výročí 140 let od narození V. Talicha a 70 let od zahájení výroby dlouhohrajících desek v Gramofonových závodech v Loděnici na Berounsku. K vidění jsou desky s Talichovými nahrávkami a písemnosti z jeho pozůstalosti.
Podrobnosti o výstavě Rok 2023 je rokem několika významných výročí spojených s životem a dílem českého dirigenta Václava Talicha. Letos uplyne 140 let od narození tohoto umělce, 90 let by se dožil Jaroslav Holeček, dlouholetý dramaturg hudebního festivalu Talichův Beroun. A v neposlední řadě se v roce 1953 v nedaleké Loděnici začaly lisovat první dlouhohrající desky. Právě gramofonová deska pojí tyto dvě osobnosti, přičemž k jedné se váže melodie a zvuk a ke druhé psané slovo. Nejdříve nahrával Václav Talich pro londýnské hudební vydavatelství pro edici His Master´s Voice. Label Koch Legacy pak stál v roce 1929 za první Talichovou nahrávkou Smetanovy Mé vlasti. Skutečná Talichova gramofonová edice začala vznikat až v poválečných letech, kdy byl paradoxně v nemilosti vládnoucích kruhů. Jeho renomé a věhlas však prodávaly v zahraničí vážnou hudbu, což si moc dobře uvědomovaly. Proto byl osloven ke spolupráci pro hudební vydavatelství Supraphon, aby nahrál s Českou filharmonií i jinými tělesy základní díla české národní hudby a některé světové tituly. V roce 1954 se po 25 letech vrátil k nahrávání Mé vlasti. Talichovy nahrávky vyvezl Supraphon do celého světa, vydala je i americká hudební vydavatelství Urania Records nebo Parliament Records. Ze 41 zachycených Talichových skladeb bylo 5 ještě natáčeno na vosky, starou nahrávací technikou, ostatní již patřily revoluční proměně zachycení zvukového záznamu, a to na magnetofonový pás. Další zásadní zlepšení přinesla reprodukce záznamu přechodem na dlouhohrající desku, kdy se již nejednalo o pouhý zvukový dokument, ale o technický zázrak srovnatelný s živým uměleckým projevem. Nejednou sám Talich pocítil skutečné překvapení a dojetí, když poslouchal některou ze svých nahrávek. On, který kdysi podceňoval možnosti mechanické zvukové reprodukce. (Jaroslav Šeda, Václav Talich a gramofonová deska, 1967)
26. května 2023 – 30. června 2023
Muzeum Českého krasu