Návod ke slunečním hodinám Engelbrechta existuje pouze v několika exemplářích. Jeden je v Berouně!

ZAJÍMAVOST | od června 2015

Když se mluví o slunečních hodinách, většinou si představíme cosi jako „drát“, který trčí ze zdi památné budovy – třeba kláštera. Jen znalci vědí, že kromě těchto takzvaných „vertikálních“ slunečních hodin existují i hodiny horizontální. Velkým fandou do hodin nejen slunečních je Patrik Pařízek.

Před nedávnem se jeden z pracovníků berounského Muzea Českého krasu dostal ke skříňkovým hodinám Antona Engelbrechta. Líbily se mu, a proto začal pátrat po souvislostech.

Sluneční hodiny rodu Engelbrechtů existuj v mnoha exemplářích. Velmi ojedinělé jsou však tištěné návody k hodinám.  Známy jsou tři exempláře, jeden i za oceánem – až ve vědeckém muzeum v Chicagu. Na základě výzkumu sestavil Patrik Pařízek katalog slunečních hodin Engelbrechtů, vypátral kolečkové hodiny na zámku v Manětíně a objevil i originální návod k použití.

A co se dělo dál? Poslechněte si.

O hodinách Engelbrechtů

Český rozhlas, Hobby magazín, 30. 5. 2015, Petr Kološ – v článku jsou použity fotografie sbírkových předmětů Muzea Českého krasu a Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, kteé jsou nově součástí stálé expozice Z dějin řemesel města Berouna..
| Vytisknout tiskovou zprávu Vytisknout tiskovou zprávu