Berounský fotograf Zdeněk Zůna slaví 93. narozeniny

Výročí |

Zdeněk Zůna objektivem svého fotoaparátu aktivně zaznamenával dění v Berouně v průběhu několika desetiletí, spolupracoval také s Muzeem Českého krasu. Dne 8. července 2021 oslaví své 93. narozeniny, k nimž mu přejeme mnoho zdraví, elánu a vitality a dobré světlo pro jeho snímky.

Je členem klubu Berounští fotorici, za sebou má řadu výstav a ocenění, v roce 2016 získal také Cenu města Berouna.

Zdeněk Zůna se narodil 8. července 1928 v Hostavicích u Prahy. S rodiči a dvěma bratry vyrůstal na pražském Smíchově. Do Berouna ho osud zavál v roce 1967 a svůj život pak už neodmyslitelně propojil s místními obyvateli a se samotným děním v regionu. Působil jako duchovní, fotgraf i pracovník v dělnických profesích. Na svých fotografiích zachytil  i důležité události našich dějin. V jeho obsáhlé sbírce najdete například snímky z okupace Varšavskými vojsky v roce 1968, zachytil také demonstrace, stávky a setkání lidu na dnešním Husově náměstí v Berouně v revolučním roce 1989. Stál také u zrodu berounského Občanského fóra. Jeho fotografie objevíte v mnoha publikacích věnovaných Berounu.

Své vzpomínky zachytil v projektu Paměť národa a při vyprávění pro Berounskyregion.cz.