JAROSLAV FOGLAR aneb Jestřáb kronikářem

přednáška | 9. 11. 2017 od 18 hod.

Muzeum Českého krasu, Husovo nám. 87, Beroun

Jaroslav Foglar (1907–1999), přezdívaný Jestřáb, se stal nejen nejčtenějším autorem literatury pro mládež, redaktorem úspěšných dětských časopisů Mladý hlasatel a Vpřed, tvůrcem populárního obrázkového seriálu Rychlé šípy, ale rovněž nejdéle sloužícím skautským oddílovým vůdcem a kronikářem. Nejstarší český skautský oddíl pražská Dvojka (1913), nazývaný také Hoši od Bobří řeky, Jestřáb vedl od roku 1927 a navzdory zákazům skautingu ze strany nacistických úřadů i komunistického režimu až do konce 80. let 20. století. Vyprávění o osudech archivu Jaroslava Foglara, kronikáři Jestřábovi a 70 kronikách jako jedinečném zdroji autentických zápisů, fotografií, dokumentů, kreseb a komentářů z let 1924–1985.

Přednášející: Petr Kotyk, literární historik, editor, člen PEN klubu, archivář Literárního archivu Památníku národního písemnictví v Praze.