Živý obraz „Čekání na tramvaj“

Happening | 8. 5. od 14 hodin

Vždy v pátek před jarními hrnčířskými trhy u kašny na Husově náměstí.

Jak vidíme z pohlednice vydané berounským knihkupcem Václavem Athonym kolem roku 1904, představa o budoucnosti v Berouně se od té dnešní trochu lišila.  Ne vždy se musí futuristické předpovědi vydařit. Nemusíme se tím ale trápit a můžeme to využít jako podnět pro netradiční setkání (happening). Proč nesplnit přání našich dědečků a babiček aspoň na jeden den…

Přijďte počkat na první tramvaj, co přijede na náměstí

Na Husově náměstí utvoříme „živý obraz“, který bude znázorňovat čekání na opožděnou tramvaj. Uvítáme, pokud přijdou návštěvníci ve starém oblečení ve stylu první republiky. Můžete si vzít třeba i nějaká zavazadla nebo další rekvizity. Následovat bude putování po náměstí, kde se budeme vyptávat náhodných kolemjdoucích: Odkud pojede ta tramvaj? Nevíte, kde je zastávka tramvaje? apod.  Zapojit do zajímavého setkání se může určitě každý. Na zastávce poblíž muzea bude čekat i dobový průvodčí, který cestujícím označí jízdenky berounské elektrické dráhy.

Historie happeningů

2011 | reportáž fotografie ohlasy facebook

2012 | pozvánka reportáž fotografie ohlasy facebook

2013 | pozvánka na facebooku fotografie

2014 | pozvánka facebook fotografie

2015 | pozvánka facebook fotografie

2016 | pozvánka reportáž fotografie facebook

2017 | pozvánka fotografie facebook

2018 | pozvánka fotografie facebook

2019 | pozvánka facebook

2020 | virtuální setkání – online pozvánka

Podobné akce se už podařilo zrealizovat i jinde. Viz následující článek…

V Sebranicích u Litomyšle vznikl živý obraz Čekání na vlak

Sebranice u Litomyšle se ve svátek svatého Václava vrátily do časů Járy Cimrmana. Vznikl zde živý obraz, dílo, kterým si v době českého génia krátili čas lidé tak, jako se dnes kouká na televizi. V Sebranicích se čekalo na vlak u zdejší čtyřmetrové trati.Jsou to opravdové koleje standardního rozchodu, jenže si je místní museli postavit sami. V roce 2007 si tak členové zdejšího Spolku archaických nadšenců připomněli myšlenku nikdy nepostavené trati mezi Litomyšlí a Poličkou. Její projekt vznikl ještě za císaře pána. Účastníci živého obrazu Čekání na vlak se shromáždili před třetí odpoledne na prostranství u kolejí, kde dostali roli v živém obrazu. „Jedeme s manželem do Vídně do lázní. Vezmeme to přes Poličku,“ říká vyšňořená paní lékárníková. „Vlak ještě nejel? Tak to jsem to stihl,“ pochvaluje si udýchaný muž, který seskakuje z obřího kola. „Pokud budete chtít být součástí obrazu, jste srdečně zváni. Přijďte v dobovém oblečení 1. republiky v oděvu svátečním i všedním, jak vám libo. Cestovní zavazadla s sebou, protože není vyloučeno, že vlak nakonec přijede,“ zvali organizátoři. Hlouček lidí se shromáždil před kolejemi, i koza jedoucí za svým nápadníkem. V živém obrazu spořádaně strnuli i malí kluci, kteří si čekání krátili honěním obruče. „Trať Litomyšl – Polička tady měla být od roku 1857, ale nikdy se to nepodařilo. Je to škoda, tahle oblast by na tom byla turisticky i hospodářsky lépe,“ řekla Lenka Kmošková ze Spolku archaických nadšenců. Jenže lokomotiva stále nikde. „Zaujměte pozice! Vytvořte výraz, že jste naštvaní, je vám zima a prší,“ velí dirigent uměleckého díla. Náhle se od rodiště Bedřicha Smetany počíná mezi poli kouřit. Z malého vlaku vystupuje průvodčí a kontroluje lístky. Co na tom, že vlak byl jen traktor s dlouhým valníkem. Všichni se dobře bavili. Místní lidé si na akce spolku pomalu zvykají. Archaičtí nadšenci si připomínají život a práci našich předků, třeba sečení obilí bez kombajnů.

iDnes.cz, 28. září
| Vytisknout tiskovou zprávu Vytisknout tiskovou zprávu