Letní nebe nad Žebrákem a možná i jinde

Výstava | 25. 5. - 30. 9. 2013

Muzeum Žebrák, Náměstí 69, Žebrák

Těžko říci, proč je zrovna léto chápáno jako ideální doba pro pozorování hvězdné oblohy. Noc je krátká a pár týdnů se dokonce ani úplně nesetmí. Na druhou stranu panují příjemné teploty, je čas dovolených a prázdnin, a tak si možná lépe najdeme chvíli na noční výlet za město, kde neruší světlo lamp a je ticho a klid. Výstava „Letní nebe nad Berounskem … a možná že i jinde“ je malou inspirací k pohledu na noční hvězdnou klenbu. Seznámíte  se s pozorováním hvězd i meteoru, poznáte nejkrásnější letní souhvězdí i zajímavé objekty v nich. Nejsou vynechány ani planety či Měsíc a můžete si zkusit, jak vzniká zatmění Slunce. Soudobé znalosti Vesmíru  se do výstavního sálu nevejdou, ani kdyby se celý zaplnil knihami. Snad se do něj vešla aspoň malá pozvánka do světa hvězd, oběžnic, galaxií i mlhovin zdánlivě nekonečného prostoru.

Summer skies over Beroun and probably somewhere else
Astronomical exhibition introducing summer sky wonders and astronomical observations in general. Installed in historical room of Zebrak Museum in Zebrak. Presents 10 posters, objects, interactive instalations and punk comics "Klára a ovce" (Clara and the sheep;) which becomes accidentally a symbol of whole exhibition.