Kino příběhy 20. století – odpálení sochy K. Gottwalda

Projekce filmu a beseda | 5. října 2021, 18 hod.

Zveme vás na besedu spojenou s projekcí vzpomínek účastníků událostí:

Dne 24. 8. 1978 v 00.26 hod. dosud nezjištěný pachatel na náměstí VŘSR v Příbrami, použil neznámé výbušniny, kterou demoloval sochu bývalého prezidenta republiky Klementa Gottwalda, jejíž hodnota je vyšší jako 500,000 Kčs. Poškozenou socialistickou organizací je…“ uvádí vyšetřovací spis vedený na Ondřeje Stavinohu a Františka Poláka.

Jejich příběhy, zaznamenané pro projekt Paměť národa, představí 5. října v Muzeu Českého krasu v Berouně dokumentarista Petr Michal spolu s Michalem Šmídem.

Ondřej Stavinoha se už od mládí setkával s negativními postoji ke komunistům. Po vojně nastoupil do uranových dolů v Příbrami, později začal pracovat na šachtě. S kamarády režim provokovali americkou vlajkou na bundě nebo černým oblečením. Když se přiblížilo 10. výročí okupace Československa, rozhodl se Ondřej Stavinoha se svým kamarádem Františkem Polákem, že musí zorganizovat větší akci proti režimu. Chtěli pomocí trhaviny odpálit Gottwaldovu bronzovou sochu na příbramském náměstí. V noci z 23. na 24. srpna 1978 Stavinoha umístil na Gottwaldův podstavec trhavinu a sochu odpálil. „V tom záblesku jsem se otočil a viděl jsem, jak Gottwald padá k zemi.

Vzpomínky hlavního aktéra útoku na sochu bývalého komunistického prezidenta jsou zaznamenány zde:

https://www.pametnaroda.cz/cs/magazin/pribehy/v-tom-zablesku-jsem-se-otocit-videl-jak-gottwald-pada-k-zemi (TEXT)

https://www.pametnaroda.cz/cs/stavinoha-ondrej-1955 (AUDIO)


5. října 2021, 18-20 hod.

Vstup zdarma. Akci organizuje nezisková organizace Post bellum v rámci svého projektu Paměť národa.


Jenštejnský dům

Muzeum Českého krasu

Husovo nám. 87

Beroun
| Vytisknout tiskovou zprávu Vytisknout tiskovou zprávu