Podzemí Berounska a Hořovicka

křest knihy | 7. listopadu 2019, 17 hod.

Zveme vás na křest unikátní obrazové publikace o bohatém dědictví podzemní říše od Křivoklátska po Český kras. Autoři Michal Hejna a Martin Majer vám v Muzeu Českého krasu (Husovo nám. 87, Beroun) představí ve čtvrtek 7. listopadu od 17 hod. svoji knihu Podzemí Berounska a Hořovicka, která vás vezme za tajemstvím jeskyní, štol a dolů v regionu. Slavnostní křest bude doplněn obrazovou projekcí. Knižní novinku bude možné na místě zakoupit za zvýhodněnou cenu.

O knize:
Na severozápadě lemuje Berounsko překrásná krajina Křivoklátska, pradávný lovecký hvozd českých králů. Na jihu od města Berouna a směrem ku Praze pak leží půvabná krajina Českého krasu, krajina jeskyní, skal a lomů. Na západní části tohoto regionu, okolí Hořovic, z výšky shlížejí rozlehlé Střední Brdy. Všechny zmíněné oblasti jsou dnes chráněnými krajinnými oblastmi s velkým počtem přírodních památek a přírodních rezervací, z nichž některé mají tu nejvyšší, národní kategorii. Území Berounska a Hořovicka ale skrývá mnoho cenného i pod povrchem, v podzemí.

Těžko bychom hledali v České republice další takový region, kde by se na jednom místě nacházely krasové i pseudokrasové jeskyně, podzemní svatyně a obětiště, doly na železo, uhlí, drahé kovy, stavební suroviny, rozsáhlé vápencové lomy, nebo systémy dopravních štol a pozůstatky po budování podzemních továren německé Třetí říše. Takovou koncentraci odlišných typů podzemních prostor naleznete opravdu jen zde.

O všech zmíněných podzemních objektech se dozvíte podstatně více od renomovaných autorů a jeskyňářů Michala Hejny a Martin Majera. Jejich kniha přináší přehledně zpracovanou ochutnávku bohatého podzemního dědictví tohoto kraje s mnoha barevnými fotografiemi, které ilustrují pestrost a krásu jinak tmou zahalené podzemní říše. Vydejte se tedy spolu s autory prostřednictvím knihy na průzkum podzemí berounského a hořovického regionu, které zasluhuje nejen naší pozornost, ale hlavně ochranu a úctu, stejně tak, jako historické památky na povrchu.

O autorech:
MICHAL HEJNA (* 1978 v Hořovicích) Vystudovaný báňský inženýr pracuje už patnáct let jako geolog ve Velkolomu Čertovy schody, čímž se mu povedlo propojit koníček se zaměstnáním. Kromě geologie patří k jeho zálibám lokální historie, historie hornictví a speleologie. Od roku 1998 je členem české speleologické společnosti, základní organizace Tetín. Za více než dvacet let se podílel na výzkumech jeskyní v rámci České republiky a zúčastnil se třiceti zahraničních expedic do Slovinska, Rakouska, Bulharska, Izraele či na Slovensko. Je autorem bezmála sedmi desítek odborných a popularizačních časopiseckých článků. Napsal knihy 100 let tetínské kopané, Lomy a vápenice v srdci Českého krasu a Tetín objektivem historie. Podílel se na vydání knihy Tetín sv. Ludmily. V roce 2019 získal cenu Prix Non Pereat – Média na pomoc památkám udělovanou sdružením PRO BOHEMIA a Syndikátem novinářů ČR.

MARTIN MAJER (* 1973 v Berouně) Informatik a fotograf. Jeho profese, zájem o neživou i živou přírodu a rozvoj digitální fotografie ho po roce 2000 nasměrovaly právě k fotografování. Prvotní byl zájem o fotografii v podzemí přirozeném, jeskyních, i umělém, tedy nejrůznějších dolech, sklepeních a podobně. Hodně experimentoval spolu s Milanem Korbou s různými druhy osvitu. Tyto práce vyústily do několika knižních publikací o podzemí. Je spoluautorem knih Podzemní Praha, Lomy a vápenice v srdci Českého krasu, Podzemní Čechy, Český kras, Křivoklátsko, Tetín svaté Ludmily a Podzemní památky středních Čech. Je autor či spoluautor řady příspěvků v časopisech Speleo, Turista, Na Cestu, Český kras. Fotografie publikoval i v některých mezinárodních a českých recenzovaných časopisech a sbornících a dalších sedmnácti knihách. Je autorem několika fotografických výstav. V posledních letech jsou u něj ale častá i témata krajiny na povrchu a živé přírody, rád ale fotografuje i v industriálním prostředí. Spolupracoval na wokshopech pro FAMU, katedru fotografie. Kniha Křivoklátsko – příběh královského hvozdu získala na veletrhu Svět knihy 2016 hlavní regionální cenu Miroslava Ivanova za významné dílo literatury faktu. Kromě fotografování patří k jeho zálibám speleologie a montanistika. Od roku 2002 je členem české speleologické společnosti, základní organizace Tetín.
…………………
Formát: 230 x 185 mm (na šířku)
Vazba: pevná šitá vazba, bez přebalu
Rozsah: 144 stran
Doporučená prodejní cena: 349 Kč (vč. DPH)
ISBN: 978-80-87938-84-3
Termín vydání: 8. listopadu 2019




| Vytisknout tiskovou zprávu Vytisknout tiskovou zprávu