Tip pro návštěvu muzea i jeho okolí

výlet po okolí |

Muzeum Českého krasu, p.o. /www.muzeum-beroun.cz/ sídlí v jedné z nejstarších budov lemujících berounské náměstí v centru města. Dá se říci, že náměstí a jeho blízké okolí je srdcem Berouna, a to nejen co se dochovaných architektonicky zajímavých staveb týká, ale i kulturního dění a služeb. Navzdory stále se rozrůstající infrastruktuře si berounské náměstí dodnes zachovalo kouzlo minulosti a z velké části i svůj původní tvar a vzhled. Je to dáno tím, že středověký Beroun byl vystavěn na obdélném půdorysu a ze všech čtyř stran byl obehnán hradbami, které patří k nejzachovalejším v České republice. Součástí těchto hradeb byly kromě již zbořených bašt také do dnes stojící dvě strážné brány /Plzeňská a Pražská/, které lze navštívit.

Jak již bylo řečeno, berounské náměstí je bezpochyby místem s historicky zajímavou minulostí. Kromě památných budov, mezi které patří berounská radnice, štítové domy, kostel sv. Jakuba, Duslova vila, naleznete na náměstí množství restaurací, kavárny, hotely, banky, obchody i park a příjemné venkovní posezení jak v předzahrádkách restaurací, tak pod stromy a na lavičkách v pěší zoně náměstí. Krásná jsou také zákoutí starých uliček „Biřické“ a „Hornohradební“ či „Slapské“, které si dodnes zachovaly ráz minula a k některým z nich se váží i pověsti. Odpočinek naleznete s dětmi také na městské hoře u medvědária, kde je také městská rozhledna.

Město Beroun je obdivuhodným místem pro milovníky přírody a geology se zájmem o Český kras. Okolí města i samotné centrum je velmi dobře turisticky značeno a po turistických značkách se z Berouna můžete vydat Českým krasem po naučných stezkách kolem Koněpruských jeskyní, Sv. Jana pod Skalou, skanzenu Solvayovy lomy, nebo do Chrustenické šachty. Populární se stává tzv: geo-caching, který má v našem regionu několikeré zastoupení v podobě ukrytých „keší“. (jednu naleznou zájemci i v našem muzeu)

Do Berouna se návštěvníci dostanou velmi snadno. Kolem města byl vybudován obchvat dálnice D5 spojující Prahu a Plzeň, čímž se město stává velmi snadno dosažitelné z obou těchto směrů přímým sjezdem z dálnice do centra města. Do Berouna se dostanete také vlakem a autobusem. Spojení jsou četná ve směru Praha, Rakovník, Plzeň přičemž autobusové i vlakové nádraží jsou nedaleko centra města v rozmezí 10 – 15 minut pěšky z náměstí. Také pro cyklisty a pěší je Beroun a jeho okolí vhodným místem. Nově zbudovaná cyklostezka „Po stopách českých králů“ je hojně využívána především v letní sezoně a spojuje směry Praha – Křivoklátsko. Po celé délce cyklostezky je možno využít vlakového spojení. Cyklisty nejvyhledávanější zastávky jsou např: Berounské náměstí, Srbsko a srbské skály, Sv. Jan pod Skalou, hrad Karlštějn. Ve směru Rakovník bývá velkým lákadlem zámek v Nižboru, nově otevřená restaurace Zastávka na vlakovém nádraží v Nižboru herce Tomáše Hanáka, strádonické Opidum (pozůstatky keltského opevnění). Z Nižbora je vlakové spojení cyklisty využíváno k přemístění se do Křivoklátu. Cílem bývá hrad Křivoklát a nádherné křivoklátské vyhlídky. Pokud nepřijedete na vlastním kole, můžete využít půjčovnu kol a cyklo příslušenství Šírer v centru Berouna. Jinou možností pohledu na krásnou přírodu berounska je z koňského hřbetu. Využít můžete služeb Ranče u Kotvy Lodenice, jízdárny v Kozolupech.

Sportovní areály v Berouně a okolí jsou zastoupeny mnoha sporty. Návštěvníci si mohou vybrat dle sezony z krytých sportovišť nebo těch pod širým nebem z bohaté nabídky. Beroun golf resort, Golf resort Karlštejn, squash, tenis, plavecký komplex Tip sport- laguna, fit centra (fitnes TYRAN), bowling, vyjížďky na koních, bruslení. Sportovní vyžití pro děti nabízí Trampolíny Beroun, dětské hřiště u Medvědária na Městské hoře, dopravní hřiště (u autobusového nádraží), cyklostezka. Jako tip na příjemně strávený den s dětmi uvádíme výlet do Křivoklátu do Rekreačně naučného areálu Křivoklát-Lesní hřiště, kde lze i v parném létě strávit příjemný den.

Kde nás najdete, jak se k nám dostanete a co v okolí naleznete…

KONTAKT – Muzeum Českého krasu, Husovo náměstí 87, Beroun |311 624 101 |www.muzeum-beroun.cz | info@muzeum-beroun.cz

AUTEM – Beroun leží v přímé blízkosti dálnice D5 spojující hlavní města Praha (37 km) a město Plzeň (68 km).

PARKOVÁNÍ – V centru města je hned několik placených parkovišť. Ceny se pohybují od 10 do 40 kč za hodinu. (víkendy jsou zdarma) Nejbližší se nachází hned na náměstí, kde můžete zastavit přímo u budovy muzea. Ostatní parkoviště v centru jsou vzdálená několik desítek metrů.

VLAKEM – Z vlakového nádraží se do muzea dostanete velmi snadno příjemnou procházkou do 15 minut chůze. Vlakové spojení do Berouna je dobře zajištěno ze směru Praha (ze st. Praha hl. n., st. Praha-Smíchov), Rakovník, Plzeň (ze st. Plzeň hl. n.).

AUTOBUSEM – Autobusové nádraží se nachází na břehu řeky Berounky vzdálené od muzea přibližně 15 minut chůze. Cestou z nádraží  a přechodem lávky pro pěší přes řeku Berounku se dostanete k jednomu z nejstarších částí městského opevnění.  Odtud je do muzea už jen několik desítek metrů.

VOLNÝ INTERNET – Je poskytován knihovnou Muzea Českého krasu. Počítač je dostupný v otvírací době na pokladně muzea.

CYKLISTÉ A ZAVAZADLA V MUZEU – Dobrou dosažitelnost města zajišťuje nová cyklostezka „Po stopách českých králů“. Vede po břehu řeky Berounky a přímo kopíruje břeh u autobusového nádraží, odkud je pouze 15 minut chůze do muzea. Cyklisté si mohou v našem muzeu kola uschovat (v případě většího poštu kol nutno dojednat předem). Doporučujeme také vlastní zámky. Dále nabízíme k využití uzamykatelné boxy na pokladně muzea. Větší zavazadla je možné nechat v zázemí pokladny, které není návštěvníkům přístupné a je pod dozorem v bezpečné zóně.

ZVÍŘATA VÍTÁNA – Vezměte s sebou bez obav i vaše pejsky. Prohlídku můžete absolvovat společně.

MUZEUM S KOČÁRKEM – Uložení je možné v hlídaném prostoru vstupní haly nedaleko pokladny. K uschování zavazadel mohou rodiče využít uzamykatelné boxy. Z důvodu bezpečnosti exponátů není možné prohlídku s kočárkem absolvovat.

ZÁZEMÍ PRO MAMINKY – K potřebě maminek je připraven přebalovací pult, čistící a hygienické potřeby. Snažíme se o to, aby si návštěvu muzea mohla užít celá rodina a proto jsme pro maminky připravili i kojící koutek, který mohou v soukromí využít. Pro ohřev dětských jídel ve skleničce mohou maminky požádat obsluhu pokladny. Malé občerstvení či odpočinek je možný také ve vstupní hale.

BARIÉRY V MUZEU – Prostory muzea se nacházejí v jednom z nejstarších dochovaných domů v Berouně. V současné době je pro pohybově handicapované návštěvníky první patro muzea nedostupné. Rádi bychom vyhověli požadavkům všem návštěvníkům, a proto si v pokladně muzea mohou handicapovaní prohlédnout fotodokumentaci expozic nebo nevidomí vyslechnout výklad a popis průvodce. Z technických důvodů doporučujeme domluvit návštěvu přízemí muzea a expozice Geopark Barrandien předem.

RESTAURACE – V těsné blízkosti muzea se nachází několik restaurací, kaváren i fast-food. Nejblíže budově muzea se nachází restaurace Český dvůr a čínská restaurace. Jen několik desítek metrů dále naleznete restauraci a pizzerii Carino, dále restauraci U Aleny a v malebné uličce sousedící s muzeem se nachází mexická restaurace. Další restaurací v centru města je Restaurace u Hradeb nebo Black Dog Cantina vyhlášená americkou kuchyní. V letních měsících je na náměstí množství stánků s dobrou zmrzlinou a studenými nápoji. V Hornohradební ulici se nachází i cukrárna a v blízkosti Plzeňské brány fast-food v příjemné provozovně. Všechny restaurace nabízejí polední menu a v letní sezoně venkovní posezení většinou přímo s výhledem na malebné náměstí.

SLUŽBY (pošta, bankovní domy a bankomaty) – Jen pár desítek metrů v pěší zóně naleznete budovu pošty, která je dobře dosažitelná pěšky z berounského náměstí. Z bankovních domů v blízkosti muzea nabízí své služby IPB, KB a to přímo na berounském náměstí. Přímo na berounském náměstí naleznete bankomaty ČSp, IPB i KB.

SPORT (fit-centra, bruslení, vodní svět, in-line dráha a cyklisté, bowling, tenis, squash)

V blízkém okolí muzea se nachází jedno z největších fitnes center v Berouně – „Fitnes Tyran“, další fit-centrum naleznete v budově MEDICENTRA. Nedaleko centra na břehu řeky naleznete areál krytého bazénu s tobogánem a dětským brouzdalištěm, který je jen pár kroků od zimního stadionu, kde probíhají nejen hokejové zápasy mužstva „Berounští medvědi“, ale v době mimo tréninkový čas je stadion volně přístupný veřejnosti. V těsné blízkosti centra města se nachází in-line dráha, která je situovaná na břehu Berounky a navazuje na cyklostezku „Po stopách českých králů“. V centru města si můžete zahrát i bowling. Tenisové a squashové hřiště v Berouně naleznete hned na několika místech. Vždy je však lepší si sportoviště předem rezervovat.

UBYTOVÁNÍ – V centru je několik ubytovacích zařízení. V přímé blízkosti se nachází Hotel Český dvůr, dále pak Penzion Berona, Hotel Parkán, Hotel Verona Mea, Hotel Venedik a Apartmánový dům Puk. Většími komplexy jsou Best Western Hotel Grand a Hotel Na Ostrově.

AKTIVITY PRO RODINY S DĚTMI I ŠKOLNÍ SKUPINY

Stálý doprovodný program v muzeu

  1. 1. Zábavu i poučení naleznete s dětmi v muzejní bedýnce

Poznejte spolu s dětmi vybrané exponáty i výstavy více aktivně. I v roce 2014 přizpůsobujeme výstavy dětským návštěvníkům. Již nyní se můžete s dětmi zapojit. V expozicích muzea jsou rozmístěny muzejní bedýnky plné množství úkolů, vystřihovánek a omalovánek. Prohlédnete si opravdové zkameněliny dávných živočichů a zároveň si je budete moci vystříhat, složit či vybarvit a odnést si je domů. Pokud se budete chtít s vaším výtvorem vyrobeným v muzeu pochlubit paní pokladní, získáte od ní i malý dárek. Přejeme mnoho zdaru při zábavném objevování historie.

Program v muzeu si můžete zpestřit také návštěvou Geoparku Barrandien, kde jsou připraveny drobnější pohybové aktivity (střelba míčkem na medvěda, lovení trilobitů z kádě, střelba na maketu kance nebo křižáckého válečníka.

Doprovodné programy, na které je třeba se objednat

(tel. 739 832 876, vzdelavani@muzeum-beroun.cz – objednávejte vždy s 14 denním předstihem)

Kromě zmíněných aktivit – zajistíme i povídání s geologem, geologické exkurze, poznávání zkamenělin, besedy s pamětníky, komentované prohlídky výstav, večerní prohlídky, programy pro nejmenší – Hrátky za muzejními vrátky)

Z dalších aktivit – doporučujeme návštěvu Medvědária, Dopravního hřiště na Závodí, nebo Trampolín v Berouně.
| Vytisknout tiskovou zprávu Vytisknout tiskovou zprávu